W tradycyjnym budownictwie bloków „z wielkiej płyty” przyjęło się, że balkon znajdował się tylko w jednym pomieszczeniu – salonie. Obecnie, trendy w architekturze w dużej mierze opierają się na dużym dostępie światła do naszych wnętrz. To bardzo dobrze! Jak wiemy, światło słoneczne jest jednym z niezbędnych czynników w kształtowaniu naszego zdrowia. To dzięki niemu, do naszego organizmu docierają solidne dawki cennej witaminy D, która odpowiada za nasze dobre samopoczucie. Coraz większa obecność okien balkonowych w polskim budownictwie stanowi nie lada wyzwanie w aranżacji naszych wnętrz. Czy firany do pokoju z balkonem będą dobrym rozwiązaniem? W tym artykule, przekonamy Was, że tak!
Firany do pokoju z balkonem – jakie wybrać?
W zależności od układu naszego pomieszczenia, ale też poszczególnych rodzajów okien, ich aranżacja będzie się różnić. Często zdarza się, że dysponujemy jednym oknem balkonowym, a zaraz przy nim osadzone są klasyczne okna, pod którymi najczęściej znajduje się kaloryfer. W takiej sytuacji, zastanawiamy się nad zmienną długością firan – długa przeznaczona na okno balkonowe, a zaraz przy niej krótka – dostosowana długością do wysokości parapetu. Takie rozwiązanie ma swoje korzyści, jednak istnieje ryzyko, że wizualnie „przedobrzymy” i wnętrze będzie wyglądać niespójnie. Czy jest zatem jakaś alternatywa? Oczywiście! Jedna (lub kilka) firanek o stałej długości – najczęściej do samej podłogi. To rozwiązanie zawsze będzie wyglądać dobrze w pokoju z balkonem. Ciekawym rozwiązaniem może być zastosowanie firan panelowych – wtedy różne długości firan mogą wyglądać atrakcyjnie. Kluczowe jest wybranie odpowiedniego materiału, który sprawdzi się w lekkim kontakcie firany z kaloryferem i jednocześnie odpowie na nasze pozostałe potrzeby.
W nowoczesnym budownictwie zdecydowana większość tradycyjnych okien została zastąpiona oknami balkonowymi/tarasowymi. Takie okno – podobnie jak klasyczne – możemy dowolnie zaaranżować firanami, zasłonami lub roletami rzymskimi. Jeśli decydujemy się na „wiszącą” aranżację, na przykład w postaci firan, muszą one sięgać do dołu okna, czyli w tym przypadku – praktycznie do podłogi. Jeśli uważamy, że klasyczna wolnowisząca firana to dla nas zbyt konwencjonalne rozwiązanie, możemy ją upiąć po bokach. Pomieszczenie nabierze wtedy dodatkowego uroku. W pokoju z balkonem przede wszystkim liczy się wygoda. Jeśli chcemy mieć swobodny dostęp do drzwi balkonowych, warto zamiast jednej firany, zastosować dwie. Możecie nam wierzyć, przy dobrym ułożeniu materiału, dwie firany mogą wyglądać jak jedna – przestrzeń między obiema firanami nie będzie widoczna.
Firany do pokoju z balkonem – jaki materiał?
O tym, jaki materiał na firany wybrać, pisaliśmy już między innymi w artykule Sable – materiał na firany oraz Rodzaje firan, czyli jakie wybrać? Dobór odpowiedniego materiału na firany to kluczowy krok w funkcjonalnej aranżacji okiennej. Jeśli na co dzień dysponujemy małą ilością czasu wolnego, wybierzmy firany, których nie trzeba prasować. Materiały „łatwe w obsłudze” to między innymi żakard, czy też tkanina kreszowana, a więc ta „pogniecona celowo”. To istotne w przypadku okna balkonowego, które często pozostaje otwarte, szczególnie w sezonie letnim. Otwarte okno balkonowe to łatwy sposób na powstanie zagnieceń. Podczas wyboru idealnej firany balkonowej, warto zwrócić szczególną uwagę na transparentność materiału. Użytkując pomieszczenie, w którym dużą powierzchnię stanowią okna – w szczególności te balkonowe – jesteśmy widoczni jak na dłoni. Jeśli zależy nam na ochronie naszej prywatności, warto wybrać materiał półtransparentny lub kryjący.
Podsumowanie
Okno balkonowe to duże wyzwanie w aranżacji wnętrza. Jakie zatem wybrać firany do pokoju z balkonem? Najważniejsze jest, żeby zobrazować swoje potrzeby, a potem dostosować je do formy i materiału firanek. Szczególnie ważna jest funkcjonalność – zastanówmy się czy nie lepiej podzielić jedną dużą firanę na funkcjonalne segmenty. Takie rozwiązanie umożliwi nam swobodne wychodzenie na balkon lub taras. Jeśli lubimy niecodzienne rozwiązania, firanki można spiąć po bokach okien. Częstym wyjściem jest zastosowanie firan panelowych, które z uwagi na swoją funkcjonalność nieźle sprawdzają się w przypadku okien balkonowych.