Jak kupować firany

Zawartość wpisu / Spis treści

Coraz większą rolę w aranżacji wnętrz odgrywa odpowiednia dekoracja okien. Wybór zasłon czy firan jest równie istotny co wybór mebli i dodatków. Może nadać charakter pomieszczeniu, ale i całkowicie go zmienić. Z drugiej strony zły wybór może zaburzyć, a nawet zepsuć całe wnętrze – wystarczy, że źle dobierzemy rozmiar, kolor, czy deseń. Jak więc kupować firany, czy zasłony aby stały się “kropką nad i” aranżacji? Napisaliśmy mały poradnik który Ci to ułatwi!

Jaki rozmiar powinny mieć firany?

Aby odpowiednio go dobrać musimy:

  • Na początek należy dokładnie zmierzyć okna
  • Musimy zmierzyć karnisz. Jeżeli dopiero go montujemy należy pamiętać, że musi wystawać około 10cm za okno, z każdej strony i być zawieszony minimum 10cm nad oknem.
  • Mierzymy odległość karnisza od podłogi, bądź parapetu. Do prawidłowego obszycia firan lub zasłon i wykonania zakładów, potrzebne będzie około 20 do 30cm dodatkowego materiału. Wszystko zależy od tego jak firana będzie zamontowana na karniszu .
  • Wybieramy szerokość tkaniny. Czynność która sprawia najwięcej problemów.

Na początku musimy zastanowić się nad marszczeniem, standardowo wybierany stosunek szerokości materiału do długości karnisza to 2:1, czyli jak nasz karnisz mierzy 1m, kupujemy 2m firanki. Jednak jeżeli wybierzemy zasłony wzorzyste możemy zmniejszyć stosunek do 1,75:1 lub nawet 1,5:1, aby wyraźnie było widać deseń. Z kolei przy gładkich tkaninach proporcje mogą być odwrotne i możemy zwiększyć ich szerokość w stosunku do karniszy nawet do 1:3, spowoduje to, że fale będą bardziej wyraźne i skupione.

Jak kupować firany, dobrze dobrane stylistycznie?

Gdy najtrudniejsze już za nami, to zostaje przyjemniejsza część wyboru firan i zasłon, ale jest ona tak samo ważna co ich odpowiedni rozmiar. Musimy zastanowić się nad odpowiednim materiałem, kolorem i wzorem jeżeli takowy chcemy.

Aby dokonać odpowiedniego wyboru musimy:

  • Wybrać konkretny styl – on jest kluczowy. Jeżeli preferujemy Skandynawski to zapewne firany czy zasłony będą zupełnie inne niż przy stylu Vintage. Oczywiście musimy pamiętać, że jeden typ firan może pasować do wielu stylów, lub nadać eklektyczny charakter wnętrzu.
  • Wybrać materiał i kolor. Możemy to zrobić na podstawie rodzaju pomieszczenia.

Do sypialni pasują zasłony zaciemniające, a do kuchni firankowe, zarówno jedne jak i drugie sprawdzą się w salonie. Często wybieramy tkaniny i kolory pod preferowany styl, np. przy Boho wybieramy naturalne materiały, jak len czy bawełna, i kolory, jak beż czy biel, a przy eleganckim jest to welur lub żakard w intensywnych kolorach.

Kupno firanek, może brzmi prosto, ale w rzeczywistości nie jednemu sprawiło kłopot.

Trud nie równa się to jednak z satysfakcją, jaką odczujemy przy odpowiednim udekorowaniu okna! Mamy nadzieję, że teraz stanie się to łatwiejsze!