5 pomysłów na oświetlenie skosów – jaką lampę wybrać?

Zawartość wpisu / Spis treści

Odpowiednie oświetlenie może zmienić wnętrze nie do poznania! Są jednak sytuacje, w których dobór lamp nie jest taki łatwy, jak mogłoby się wydawać. Wnętrza ze skosami możemy podzielić na te, których naturalne oświetlenie jest wystarczające, a także takie, które z uwagi na brak okna w tym newralgicznym miejscu, mogą okazać się ciemne i przytłaczające. Jak zatem oświetlić pomieszczenie w obrębie skosu? Jaka lampa na skosy sprawdzi się najlepiej? Dzisiaj, prezentujemy top 5 pomysłów na oświetlenie skosów.

Lampa na skosy do kuchni

Źródło grafiki: thewhitebuffalostylingco.com/vaulted-ceilings-white-or-wood/

Wybór lampy do kuchni ze skosem nie musi być trudny! W zdecydowanej większości przypadków świetnie sprawdzą się lampy wiszące – dlaczego? Punktowe lampy sufitowe dobrze oświetlą przestrzeń roboczą, a jednocześnie – umiejscowione na odpowiedniej wysokości – nie będą przeszkadzać. W pozostałych pomieszczeniach musielibyśmy dokładnie przemyśleć kwestię zastosowania wiszących lamp sufitowych z uwagi na funkcjonalność wnętrza. Zwisająca ze skosu lampa może uniemożliwiać swobodne przemieszczanie się. W przypadku kuchni – lampy umieszczone nad blatem na pewno nie będą nam utrudniać wykonywania codziennych czynności.

Kinkiety łamane – dobry wybór do sypialni ze skosem

Źródło grafiki: optime.co.uk/our-collection/wall-lights/olswl26.aspx

Aranżując sypialnię, chcemy, aby efekt końcowy umożliwił nam spokojny relaks. W tym przypadku dobrze sprawdzą się stosunkowo niewielkie punkty świetlne, o lekkim, ciepłym świetle. Jaką lampę na skosy wybrać do sypialni? Najlepszym rozwiązaniem mogą okazać się łamane kinkiety. W zależności od potrzeby, źródło światła będziemy mogli nakierować na pożądaną w danej chwili przestrzeń. W przypadku skosu umiejscowionego tuż nad łóżkiem, takie lampy pozwolą nam komfortowo czytać książki lub przeglądać prasę. Dodatkowo, wybór takich kinkietów jest bardzo duży – możemy wybierać spośród szerokiej oferty lamp o różnych stylach, kolorach, wykończeniach i …cenach ;).

Lampa na skosy w jadalni

Źródło grafiki: blog-catholique.com/modern-sloped-ceiling-lighting/

Nadszedł czas na propozycję oświetlenia na skosy w jadalni. W tym przypadku mamy dużą dowolność. Jedyna kwestia, którą powinniśmy się kierować to odległość lamp od płaszczyzny stołu. Zanim zdecydujemy się na montaż lamp, sprawdźmy na jakiej wysokości najlepiej oświetlą poszczególne strefy stołu, a przy tym nie będą nas razić, kiedy będziemy spożywać posiłek. Świetnie sprawdzą się lampy typu pająk. Jej „odnóża” będziemy mogli dowolnie rozłożyć tworząc przy tym praktyczną i efektowną aranżację. Lampa „pająk” to idealne rozwiązanie na skosy, ponieważ oferuje szerokie pole manewru na dostosowanie jej do specyfiki ściany i sufitu. Możemy także zamontować trzon lampy do klasycznego sufitu, a jej żarówki osadzić na skośnej ścianie.

Oświetlenie łazienki ze skosami

Źródło grafiki: blog-catholique.com/modern-sloped-ceiling-lighting/

Dobre oświetlenie łazienki to bardzo ważna kwestia. Tak jak w sypialni wystarczą niewielkie punkty świetlne, tak w łazience musimy zagwarantować źródła światła o stosunkowo dużej mocy. Plafony lub półplafony sprawdzą się najlepiej. Dzięki takiej formie lamp, światło rozchodzi się równomiernie. W łazience zdecydujmy się na oświetlenie w lekko zimnym tonie, takie lepiej oddaje barwę światła dziennego, a właśnie takie oświetlenie pozwala nam na komfortowe i dokładne wykonywanie codziennych czynności. Kluczowe jest umiejscowienie światła nad lustrem, a także – w miarę możliwości – nad prysznicem lub wanną.

Lampa stojąca, która oświetli skos

Źródło grafiki: elampy.pl/podlogowe/6400-lampa-podlogowa-milo-sl598-ch.html

W niektórych przypadkach, warto zrezygnować z lampy sufitowej lub ściennej, jeśli ta nie da nam pełni funkcjonalności. Stojące lampy podłogowe wizualnie wzbogacą wnętrze, a ich dodatkową zaletą jest pełna mobilność. Pamiętajmy, że choć takie lampy nazywane są „podłogowymi”, potrafią także efektownie oświetlić sufit ;). Zdecydujmy się na lampę z ażurowym abażurem, jeśli chcemy sprawić, żeby światło w naszym salonie rozchodziło się w niecodzienny sposób, tworząc na ścianach i sufitach zjawiskowe wzorki. Jeśli jednak wolimy klasyczne i jednocześnie praktyczne rozwiązania, zdecydujmy się na lampę sufitową z „elastycznym” możliwym do odginania trzonem. Dzięki temu możemy nakierować źródło światła na skos, a to z kolei oświetli nam cały pokój – dzięki odbiciu, które gwarantuje biały kolor sufitu.

Podsumowanie

Lampa na skosy to niecodzienne zagadnienie, jednak odpowiednio przemyślane rozwiązanie potrafi świetnie wpłynąć na wnętrze. Decydując się na jakiekolwiek oświetlenie, zadbajmy również o odpowiednią aranżację okien. Pamiętajmy, że gdy zajdzie Słońce, a my włączymy światło, jesteśmy widoczni jak na dłoni. Zdecydujmy się na wysokojakościowe zasłony i firany, które odpowiednio odizolują nas od otoczenia zewnętrznego. Dzięki temu, zawsze będziemy czuli się swobodnie – a to w domu najważniejsze!