Dekoracja okna w stylu boho

Zawartość wpisu / Spis treści

Niejednoznaczny, łączący sprzeczności, tak najłatwiej opisać ten styl, lecz prócz mebli i innego wyposażenia także sposób dekoracji okna, a wybór firany czy karnisza ma znaczenie dla osiągnięcia optymalnego efektu!

Styl boho w naszym domu, kilka uwag wstępnych

Wspomniana już nazwa Boho wywodzi się od określenia nadanego francuskiej bohemie artystycznej. Jako nurt w aranżacji wnętrz jest on kojarzony przede wszystkim z wygodą oraz luzem, można określić go wręcz mianem eklektycznego.

Mieszkania zaprojektowane w stylu boho są wyposażone w sposób specyficzny, zdałoby się, że użyto różnorodnych, akurat będących pod ręką, elementów. Nurt ten polega na łączeniu niepasujących do siebie, na pierwszy rzut oka, wzorów i materiałów. Wszystko to odbywa się intuicyjne, w oparciu o gust projektanta czy właściciela lokalu.

W aranżacjach boho liczy się przede wszystkim ogromna swoboda, wygoda i fantazja! Kanony te nie pozostają bez wpływu na dekoracje okienne, rodzaje i barwy zasłon czy firan.

Zasłony boho do klimatycznego salonu

Salon w stylu boho jest wnętrzem idealnym do odpoczynku, zwykle jest on wypełniony naszymi ulubionymi przedmiotami, a wyróżniają całe pomieszczenie ciekawe barwy i wzory dekoracyjne. Tak więc okno w stylu boho powinno być ciekawe wizualnie, w czym na pewno pomoże dekoracyjny karnisz.

Wydaje się, że jednak lepiej jest rozważyć drewniane modele, gdyż w ramach szkoły boho naturalne materiały cieszą się szczególnym zainteresowaniem. Same zasłony powinna cechować lekkość, można sięgnąć dla przykładu po zasłony z tkaniny velvet, ponieważ są one nie tylko miłe w dotyku, ale i doskonale pasują do wnętrz inspirowanych tropikami. Nurt ten czerpie bowiem wiele pomysłów z odległych od nas geograficznie kultur.

Stąd też pojawiają się w nim nie tylko pastelowe barwy zasłon okiennych, lecz także i motywy zdobnicze, które nawiązują do sztuki chińskiej czy południowoamerykańskiej.

Firany na okna a styl boho

Lekkość, to jest to, co stanowi wyróżnik tego nurtu, zatem i firany powinny być subtelne, przypominające pajęczą sieć. Doskonale w tej roli spiszą się firany muślinowe lub też firany batiste, czyli z tkaniny zwanej batystem. Choć wiele różni oba materiały, to jednak mają one jedną wspólną cechę: sprawiają wrażenie bardzo delikatnych i zwiewnych.

Po uszyciu firanek na wymiar i zawieszeniu ich na stylowych karniszach w salonie zyskamy pewność, że okno będzie wspaniale udekorowane!