Jak łączyć rolety i zasłony?

Zawartość wpisu / Spis treści

Planowanie aranżacji własnego mieszkania jest czynnością wybitnie twórczą, w procesie tym mamy możliwość dać upust swoim skrywanym pragnieniom. Mówiąc zaś nieco bardziej przyziemnie: to my decydujemy o doborze wszystkich mebli, kolorów farb, dodatków czy dekoracji okiennych, tak by nam one odpowiadały. Wiele spośród osób zastanawia się nad alternatywą: czy lepiej kupić zasłony, czy może rzymskie rolety okienne? Jednak nie zawsze musi to być alternatywa. Wszak możemy połączyć obie dekoracje!

Dlaczego warto połączyć roletę z zasłoną?

Istnieją różne gusty, wiele jest też stylów wystroju wnętrz, jeżeli połączenie takie uznamy za funkcjonalne i estetyczne, to nie powinniśmy ograniczać się sztucznie stworzonymi ramami. Nie trzeba chyba przypominać, że wygląd okien w salonie czy jadalni ma duży wpływ na prezencję całego pomieszczenia. Zestawienie w ramach jednej kompozycji na przykład rolety rzymskiej lub zwijanej z kwiecistą zasłoną z żakardu będzie ciekawym akcentem we wszystkich klasycznie urządzonych pokojach. We wnętrzach takich dobrze zdadzą egzamin ponadczasowe, kwiatowe inspiracje i eleganckie tkaniny. Z drugiej zaś strony, w bardziej nowoczesnych aranżacjach o wiele lepiej zaprezentują się proste geometryczne wzory i minimalistyczne kształty oraz takie tkaniny.

Jak dobrać rolety rzymskie i zasłony?

Dobierając rolety, nie ma tu znaczenia, czy chodzi o rolety zwijane, rzymskie, czy o roletę dzień i noc, warto zachować umiar. Roletka powinna być raczej jasna, zaś zasłona, w zależności od aranżacji, może być ciemniejsza. Dużą popularnością cieszą się na przykład: białe, jasnoszare, kremowe lub beżowe rolety rzymskie, które łączone są zwykle z zasłonami w tonacji: czerni, zieleni albo grafitu. Gdybyśmy zechcieli wykorzystać połączenie rolety i firany, to kolory ulegają odwróceniu, roleta jest dominującym elementem, a firanka tylko subtelnym dodatkiem.

Warto na koniec przywołać jeszcze dwa istotne spostrzeżenia, które mogą okazać się pomocne dla osób łączących zasłony z roletami okiennymi. Przede wszystkim, często stosowana jest reguła ton w ton, czyli wykonanie przesłon okiennych z identycznej, lub bardzo zbliżonej, tkaniny, co zagwarantuje pełną harmonię. Oczywiście, nie zawsze się to uda, nie z każdego materiału na zasłony uszyjemy też rolety, ale czasami okazuje się to dobrym pomysłem. Drugim ważnym zagadnieniem są też rolety systemu dzień-noc, które wyróżnia specyficzna budowa w postaci poziomych pasków i nimi właśnie możemy regulować ilość wpadającego światła do mieszkania. Zastanawiając się nad zakupem rolety dzień-noc, może się okazać, że lepiej będzie się ona prezentowała samodzielnie, bez dodatkowych zasłon czy firan.