Okno ze skosem i firany

Zawartość wpisu / Spis treści

Decydując się na okno ze skosem, zastanawiamy się jak je zaaranżować i czy to w ogóle możliwe. Czy niestandardowe okno i firany to dobry duet? Jeśli tak, to jak do tego podejść? W dzisiejszym artykule rozwiejemy wszelkie możliwości związane z zagadnieniem, jakim jest okno ze skosem i firany. Przedstawimy Wam także rozwiązania aranżacyjne, które z pewnością sprawdzą się w przypadku okna ze skosem. Zapraszamy do lektury!

Okno ze skosem – od czego zacząć?

Przygodę z aranżacją okna ze skosem powinniśmy zacząć od określenia jego wymiarów. Jeśli lubicie gotowe rozwiązania – mamy dla Was złą wiadomość. Ile jest skosów, tyle jest różnych okien. Zamówienie gotowej firany na okno ze skosem to zadanie niewykonalne, zatem w tym zakresie powinniśmy zaufać profesjonalistom, którzy zajmą się naszym indywidualnym przypadkiem. No dobrze, skoro zdecydowaliśmy się na zamówienie dostosowanej do naszego okna firany, jak zabrać się za mierzenie okna? Kluczowe będą trzy wymiary:

Pierwszy – długość całego okna, które chcemy „przyodziać” firaną. Drugi – najniższa wysokość okna, a trzeci – wysokość okna w jego najwyższym punkcie.

A – długość okna,
B– wysokość okna w najniższym punkcie,
– wysokość okna w najwyższym punkcie

Dzięki tym wymiarom, poznamy kąt naszego okna, a tym samym wyznaczymy, jakie wymiary powinna mieć nasza wymarzona firanka na okno pod skosem. Jak najlepiej przygotować się do wykonania pomiarów okna ze skosem? W tym przypadku kluczowe jest poproszenie o pomoc drugiej osoby. Z pewnością przyda się także wysoka drabina – szczególnie w budynku typu „nowoczesna stodoła”. Jeśli nie czujemy się pewnie w zakresie wykonywania pomiarów wnętrz, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Pół żartem pół serio – w razie gdyby coś poszło nie tak, to oni spadną, a my zaoszczędzimy nie tylko nasze nerwy, ale i zdrowie. Tak naprawdę – nie macie się czego obawiać. Profesjonalne wykonanie pomiarów okna pod skosem jest skuteczne i w pełni bezpieczne :).

Szyny karniszowe – idealny sposób na skosy

Decydując się na aranżację okna pod skosem, od razu nasuwa nam się pytanie: w jaki sposób zawiesić firany? Spieszymy z pomocą – zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie szyn karniszowych KS. Ich niezawodność i uniwersalne wzornictwo z pewnością sprawdzą się we wszystkich przypadkach. Z uwagi na specyfikę skosów – szyny KS umożliwią równomierne rozmieszczenie firan, a także uniemożliwią im zsuwanie się w dół. Dodatkowo, takie rozwiązanie świetnie wygląda zakamuflowane listwą maskującą. Ten minimalizm sprawdzi się szczególnie w przypadku wnętrz nowoczesnych. Dzięki zastosowani szyn karniszowych mamy pewność, że okno ze skosem i firany to dobre połączenie.

Jakie firany wybrać na okno pod skosem?

Tak jak w przypadku standardowych okien, wybierając idealną firankę do naszego wnętrza, powinniśmy kierować się zarówno walorami wizualnymi i praktycznymi. W wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie minimalistycznej firany. Dlaczego? Skośne okno samo w sobie „robi robotę” – delikatna w strukturze firanka nienachalnie podkreśli jego formę. Jeśli zależy nam na jednoczesnym nieco mocniejszym rozproszeniu promieni słonecznych, a przy tym ochronie przed ciekawskimi spojrzeniami z zewnątrz, zdecydujmy się na firankę z batystu lub materiału sable. Firana na okno ze skosem w takim wydaniu może zastąpić nam także zasłony.