Jak zmierzyć okno do rolet?

Zawartość wpisu / Spis treści

Podjęliśmy decyzję – na naszym oknie będą rolety. Co teraz? Pierwszym krokiem w doborze idealnej rolety jest dokładne wykonanie pomiaru okna. Brzmi niegroźnie, ale bez odpowiedniego przeszkolenia może się okazać, że coś pójdzie nie tak. Być może, w efekcie końcowym okno nie będzie mogło być otwierane, lub roleta nie zakryje całej powierzchni szyby. Zwykle takie „kwiatki” okazują się na samym końcu – jak już roleta wdzięcznie (lub niewdzięcznie) ozdabia nasze okno. W tym artykule podzielimy się z Wami wiedzą, jak zmierzyć okno do rolet.

Co może się przydać do pomiaru okna?

Poniżej prezentujemy listę „must have” do skutecznego pomiaru okna. Długość potrzebnej miary zależy od wymiarów gabarytowych naszego okna, jednak w większości przypadków wystarczy miara 5 metrowa. Druga osoba może okazać się niezbędna, żeby miara nie przesuwała nam się w różnych płaszczyznach. Dodatkowo, proces „zdjęcia” pomiarów z pomocnikiem może okazać się o wiele szybszy i łatwiejszy.

  • drabina
  • druga osoba do pomocy
  • notes
  • coś do pisania
  • miara – zwykle wystarczy 5 metrowa
Realizacja MDiA

Roleta montowana nad oknem

W większości przypadków, rolety montuje się do ściany nad oknem. Jest jednak jeden warunek, minimalna odległość od okna do sufitu powinna wynosić ok. 30 cm. Dlaczego? W przypadku rolet rzymskich to minimalny wymiar, w którym całkowicie zmieszczą się wszystkie fałdy materiału. Umożliwi to swobodne manewrowanie oknem, bez obaw o ciągłe zaczepianie ramy o roletę. A co z długością rolety? Jeśli okno zwieńczone jest parapetem – długość rolety powinna dochodzić do parapetu – nie więcej. Zagwarantuje to prawidłowy sposób układania się całej rolety. W przypadku okna bez parapetu, roleta montowana nad oknem powinna „wychodzić” za powierzchnię okna na około 10 cm. Taki zapas skutecznie uchroni nas przed niechcianymi promieniami słonecznymi.

Roleta montowana do sufitu

W sytuacjach, kiedy nad oknem znajduje się mniej niż 30 cm, lepszym rozwiązaniem może okazać się montaż rolety do sufitu. Jeśli chodzi o długość rolety – postępujemy analogicznie. W przypadku okna z parapetem, długość rolety maksymalnie do parapetu; jeśli okno jest bez parapetu – roleta powinna sięgać około 10 cm poniżej ramy okiennej. Co w przypadku okien tarasowych lub balkonowych? W takich sytuacjach roleta powinna sięgać do samej podłogi. Możecie nam wierzyć, roleta rzymska w wersji od sufitu do samego dołu prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Dodatkowo, rolety w takiej formie optycznie powiększają i podnoszą pomieszczenie. Powyższe sposoby montażu okien – do ściany lub do sufitu – nie ingerują w okno. To ich niewątpliwa zaleta, szczególnie w przypadku, kiedy okno nadal znajduje się na gwarancji.

Roleta montowana do ramy okiennej

Ostatnim sposobem montażu rolet jest ich przymocowanie do ramy okna. Jeśli okno nadal podlega gwarancji, warto zdecydować się na montaż bez trwałej ingerencji w okno. Musimy pamiętać, że wszelkie działania na oknie musimy dokładnie przemyśleć, ponieważ mogą okazać się nieodwracalne! Jak zatem skutecznie zmierzyć okno w przypadku rolet montowanych do ramy okiennej? W tym przypadku bazujemy na powierzchni oszklenia, czyli po prostu na szybie. Określenie dokładnego wymiaru szyby to krok pierwszy.

Krok drugi to określenie odległości, na jaką rolety będą zachodzić na ramy okienne. W tym celu należy zmierzyć szerokość obu ram, a także – co ważne – odległość od klamki okiennej do krawędzi szyby. Jeśli klamka okienna zamontowana jest na środku ramy, odejmujemy jej szerokość od szerokości ramy, a następnie dzielimy otrzymany wynik przez dwa. Wtedy otrzymamy odległość, na jaką roleta powinna zachodzić na ramę okienną (z każdej strony – na przykład 5 cm z lewej i 5 cm z prawej).

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że mierząc okna na upragnione rolety, skorzystacie z naszych rad. Jeśli jednak będziecie mieć wątpliwości – skorzystajcie z pomocy profesjonalistów w zakresie aranżacji okien :).