Projektowanie wnętrz cena

Zawartość wpisu / Spis treści

W dotychczasowych artykułach wiele pisaliśmy o tym jak dobrze zaprojektować różne wnętrza, reprezentujące różne style. Jeśli zastanawialiście się jakie kolory ścian królują w 2021 roku lub na co zwrócić uwagę projektując kawiarnię, zapraszamy do lektury naszych poprzednich artykułów. Oczywiście, jest sporo przypadków, które nie wymagają specjalistycznego podejścia do tematu projektowania wnętrz, np. zmiana koloru ścian czy niewielki remont. Są też sytuacje nieco bardziej skomplikowane, wtedy mamy do wyboru kilka dróg, które finalnie mają nas doprowadzić do dobrze wyglądającej i funkcjonalnej realizacji projektu. Często korzystamy z własnej wiedzy, umiejętności i chęci. W wielu przypadkach kluczowe jest często zamiłowanie do aranżacji wnętrz, a także umiejętność sprawnego podejmowania decyzji. W obecnych czasach wybór rozmaitych materiałów, struktur, kolorów i wzorów, dodatkowo pozycjonowanych w innych przedziałach cenowych, wielu przyprawia o ból głowy. Jeśli jednak nie lubimy szukać i wybierać, a na dodatek nie mamy najmniejszej ochoty spędzać długich godzin nad analizowaniem funkcjonalności pomieszczenia, wybieramy pomoc specjalistów. W zależności od wielu determinantów, cena projektowania wnętrz będzie się różnić.

Cena usługi projektowania wnętrz – od czego zależy?

Od czego zatem zależy cena, jaką będziemy musieli zapłacić u projektanta wnętrz lub architekta? Jest kilka czynników, od których uzależniona jest ostateczna kwota usługi:

  1. Prestiż biura projektowego – w zależności od doświadczenia projektantów, a także ich wykształcenia i popularności, będziemy musieli zapłacić więcej. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że przy skomplikowanych projektach, wielopłaszczyznowe doświadczenie projektanta lub architekta może mieć duże znaczenie.
  2. Lokalizacja biura projektowego – co prawda, usługi projektowania wnętrz nadal są nowym zjawiskiem na wsiach lub w małych miasteczkach, można zaobserwować zmianę trendu. Dzięki programom telewizyjnym i mediom społecznościowym, świadomość społeczeństwa wzrasta. Ceny projektowania wnętrz będą wyższe w dużych miastach, szczególnie w Warszawie. Wrocław, Poznań, Kraków czy Gdańsk plasują się na drugim miejscu. Wiadomo – popyt rodzi podaż.
  3. Pakiet projektowy – w zależności od „pakietu”, jaki wybierzemy, cena może znacząco się różnić. Począwszy od konsultacji projektowych, a skończywszy na kompleksowym projekcie pod klucz. Świetną opcją są projekty wraz z fotorealistycznymi wizualizacjami. Możemy na własne oczy zobaczyć jak zmieni się nasze wnętrze. Takie spojrzenie pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia błędów, a także obrazuje zderzenie naszych oczekiwań z potencjalną rzeczywistością.
  4. Czas realizacji – nie zawsze ma to znaczenie. Jednak w niektórych przypadkach obowiązuje zasada: im szybciej, tym drożej. Warto zacząć przygotowywać się do realizacji możliwie wcześnie.
  5. Wielkość i rodzaj projektowanych przestrzeni – niektóre projekty wymagają niemal zegarmistrzowskiej precyzji i wielu godzin spędzonych nad analizowaniem możliwych opcji. Dodatkowo, projektanci często przemierzają setki kilometrów, by na własne oczy przekonać się o walorach danego materiału. Im więcej pracy wymaga projekt, tym więcej godzin będzie musiał mu poświęcić wybrany przez nas specjalista. Warto pamiętać, że ostateczną kwotę należy podzielić przez ilość godzin, które poświęcili mu projektanci. Wtedy najczęściej okazuje się, że kwota, jaką musimy zapłacić za usługę projektowania nie jest „z kosmosu”.
Realizacja MDiA

Projektowanie wnętrz – cennik

Ceny projektowania wnętrz za metr kwadratowy zaczynają się od 60 zł – w pakietach podstawowych. Najczęściej, będą one zawierać konsultacje, moodboardy (plansze obrazujące kierunek projektowy – a zatem kolory, struktury, style), a także projekty koncepcyjne z możliwymi poprawkami. Jeśli chcemy, aby nasz projekt był kompleksowy, musimy zapłacić kwotę zaczynającą się od 100 zł za metr kwadratowy. Projektanci często oferują także pakiety kompleksowe premium. W takiej sytuacji, wraz z projektem dostajemy także realizację przestrzeni „pod klucz”. Wszystkie kwestie związane z materiałami, zakupami, dostawami i wykonawcami są wówczas po stronie projektanta. Za tak duże ułatwienie musimy zapłacić więcej. Ceny kompleksowych pakietów premium zaczynają się od ok. 150 zł za metr kwadratowy. Musimy pamiętać, że ceny te mogą się różnić w zależności od wspomnianych czynników.

Realizacja MDiA

Usługi projektowania wnętrz – czy warto?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, musimy posłużyć się ulubioną odpowiedzią polityków: to zależy. Są jednak istotne zalety, które mogą przekonać nas do skorzystania z usługi projektowania wnętrz. Przede wszystkim – projektanci często dysponują zniżkami na asortyment, z których oczywiście możemy skorzystać. Dodatkowo, dobry projekt pozwala nam uniknąć błędów, które musielibyśmy naprawiać – a to wiązałoby się z kosztami. Kolejną kwestią jest oszczędność czasu, naszego czasu – inwestorów. Jeśli na co dzień dysponujemy małą ilością wolnego czasu, projektant wykona tę pracę za nas. Oczywiście nie będziemy wspominać o tym, że w zdecydowanych większości przypadków wykona tę pracę dużo lepiej i szybciej niż my :).