Kilka porad na projektowanie kawiarni

Zawartość wpisu / Spis treści

Aranżacja wnętrz nie tyczy się tylko mieszkań, bądź domów, ale również wszelakich miejsc publicznych jak urzędy, czy sklepy, ale aranżacja w żadnym z tych miejsc nie liczy się tak bardzo jak w kawiarniach, czy innych punktach gastronomicznych. Wystrój wnętrz liczy się tak samo, jak dobra kuchnia, czy sprawna obsługa. Właśnie dlatego, chcemy dziś napisać parę słów o tym jaki wpływ ma poprawne projektowanie kawiarni, czego się wystrzegać i o czym pamiętać, aby miejsce pękało w szwach od klientów.

Po pierwsze – zapewnij niepowtarzalny klimat!

Bo on musi przyciągać! To ocenie aranżacji jako pierwszej będzie kawiarnia poddawana i nie ma co ukrywać, każdy chciałby ten test zaliczyć. Kuchnia będzie niesmaczna? Zawsze można zmienić kucharza, ale chęć zmiany wystroju może równać się z generalnym remontem, więc lepiej postarać się o prawidłowy klimat na etapie projektu.

Projektowanie kawiarni powinniśmy zacząć od wyboru stylu w jakim ma być urządzona, czyli tak samo jak w domach czy mieszkaniach. Tylko trzeba mieć na uwadze, że musi być to miejsce na tyle przytulne, aby wprawiało gości w dobry nastrój i aby chcieli niebawem wrócić. Nie oznacza to jednak, że fani minimalizmu kawiarni nie otwierają, lub nie odwiedzają, klimat można stworzyć za pomocą małych dodatków jak choćby rośliny, czy zasłony.

Projektowanie kawiarni – o tym musisz pamiętać

Stosując się do paru zasad, wasza kawiarnia będzie z góry skazana na sukces!

  • ergonomia – pamiętaj, że prócz gości, także pracownicy muszą czuć się komfortowo, zrezygnuj z śliskich, łatwo brudzących się podłóg, zagospodaruj miejsce tak, aby łatwo można było się przemieszczać nie przeszkadzając nikomu
  • meble do kawiarni – są jednym z ważniejszych jej elementów – krzesła, fotele czy kanapy muszą być wygodne, aby ludzie chcieli siedzieć, a co za tym idzie zamawiać. Najlepiej aby były z materiałów które się łatwo czyści. Ważny jest również ich rozmiar, za duże odbiorą cenną przestrzeń, za małe będą niewygodne
  • Dodatki i dekoracje – zdajemy sobie sprawę, że mogą tworzyć klimat i być atrakcyjne dla oka, ale gdy jest ich za dużo, mogą stać się przytłaczające i będą zbierać brud, przez co całe miejsce przestanie być schludne. Ważne jest, aby udekorować wnętrze, nie zagracając go. Postaw na sprawdzone metody, jak kwiaty i rośliny doniczkowe, które kocha każdy. Drugą sprytną metodą na dekoracje wnętrza są zasłony, firany i rolety rzymskie – gdy wybierzecie ciekawe wzory, kolory i tkaniny, to będą atrakcyjne dla klientów i będzie można zrezygnować z niepotrzebnych bibelotów.
  • kuchnia i bar to centralne miejsce w lokalu. Najlepiej, aby bar był łatwo dostępny dla klientów, a kuchnia ulokowana tak, aby nie przeszkadzać odwiedzających. Muszą być przy tym na tyle ergonomiczne, aby pracownicy nie mieli problemów z wykonywaniem swoich zadań
  • aranżacja okna – jest to niezwykle ważna rzecz jeżeli chodzi o projektowanie kawiarni, ponieważ spełnia wiele funkcji. Zasłony, firany czy rolety rzymskie uchronią klientów przed promieniami słonecznymi. Nikt przecież nie chce sączyć kawy z tak zwanym “fochem słonecznym”. Z drugiej strony ludzie z zewnątrz mogą zachęcić się do odwiedzin gdy zobaczą kawiarnię przez okno. Dlatego wybierając zasłony zaopatrzcie się w chwosty! Zasłony muszą łączyć funkcjonalność i styl!
  • Mała porada: zasłony lub panele japońskie świetnie sprawdzają się przy podzieleniu przestrzeni na mniejsze!

Podsumowanie

Projektowanie kawiarni nie jest łatwym zadaniem, tym bardziej, że błędy mogą sporo kosztować. Aranżując wnętrze tak, aby było atrakcyjne dla przyszłych gości, ale aby było też funkcjonalne dla obsługi stawiamy pierwszy krok do sukcesu kawiarnii. A Wy jakich kawiarnii jesteście fanami?