5 pomysłów na aranżację okien w salonie

Zawartość wpisu / Spis treści

Zasłony w salonie – podobnie jak dzieła sztuki – sprawiają, że wnętrze wygląda na wykończone, są ozdobą samą w sobie. Zasłony mogą podkreślać wysokość pomieszczenia, a także obramowywać kształt okien i drzwi, dzięki czemu nadają salonowi charakteru. 

Salon to wizytówka każdego domu – tu przyjmuje się gości, rodzinę, przyjaciół czy partnerów biznesowych. Dlatego warto zadbać o odpowiednią aranżację okien, tak by wnętrze tworzyło spójną całość. 

Przy wyborze zasłon możesz wykazać się kreatywnością – mieszać i dopasowywać nadruki, tekstury czy wzory. Istnieje wiele możliwości przy aranżacji okien – od minimalistycznych, monochromatycznych, przez romantyczne i zwiewne, po luksusowe, eleganckie zasłony dające prywatność i wyciszenie.

Zasłony odgrywają kluczową rolę w tworzeniu nastroju i łączeniu elementów projektu wnętrza.

Jak wybrać zasłony do salonu?

Podczas wyboru zasłon do salonu należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych punktów: 

  • Wymiary i ogólne rozmieszczenie okien w pomieszczeniu – mogą decydować o tym, jak długie i szerokie mają być zasłony 
  • Kolor, a wraz z nim odpowiednia tekstura i rodzaj tkaniny, który będzie pasował do reszty wystroju pomieszczenia lub kontrastował z nim
  • Krój i styl zasłon 
  • Rodzaj plisowania i marszczenia zasłon 

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się użyć zasłon w aranżacji salonu, aby pasowały do ​​głównych elementów projektu, czy też wykorzystasz je jako element akcentujący, oto kilka pomysłów na dobry początek.

Zasłony dwukolorowe w salonie

Jeśli twój salon urządzony jest w neutralnej, monochromatycznej palecie kolorów, rozważ dopasowanie zasłon do podstawowego koloru w schemacie. Dzięki temu przestrzeń będzie wydawać się większa i bardziej relaksująca. Dwubarwny wzór tkaniny, np w kratę czy pasy daje dużo interesujących szczegółów, nie dominując przy tym pomieszczenia.

Plisowane firany w stylu romantycznym do salonu

W stylizacji dużymi, pluszowymi kanapami i meblami z ciemnego drewna, przewiewne i przejrzyste firany w salonie dobrze współgrają z utrzymaniem romantycznego i klasycznego nastroju jednocześnie. Lekkie firany w jasnym, neutralnym kolorze mogą nawet zasłonić całą ścianę, zwłaszcza gdy jest wiele okien, które można w ten sposób połączyć w jedną całość.

Panele japońskie do minimalistycznych wnętrz

To rozwiązanie, które pasować będzie do nowoczesnych, ale też surowych wnętrz. Ich geometryczny kształt podkreśli styl salonu.

Panele japońskie to także to idealne rozwiązanie do dużych okien w salonie.

Zasłony panelowe są również dobrym wyborem do oddzielania przestrzeni lub pomieszczeń.

Dowiedz się więcej o panelach japońskich

Zasłony na całą ścianę

Ciekawym pomysłem przy aranżacji salonu jest zastosowanie zasłon przy dekoracji ścian – mogą wówczas pełnić one funkcję tapety, lub nadać bardziej przytulnego, ciepłego charakteru wnętrzu, na przykład ciemnozielona zasłona stanowić będzie nastrojowe tło dla kolorowych dzieł sztuki i mebli. Zasłony na ścianę to szybki i tani sposób na natychmiastowe dodanie lub zmianę stylu każdego salonu.

Wzory kwiatowe na zasłonach w stylu vintage

Przytulne, klasyczne kwiatowe wzory nigdy nie wychodzą z mody w projektach salonów. Mogą być eleganckie w pomieszczeniu z bogatymi meblami z naturalnego drewna – lub w połączeniu z różnymi wzorami i teksturami mogą nadać klimat boho.
Nadal szukasz inspiracji? Zapoznaj się z naszą galerią realizacji