Dekoracja okien – jak udekorować swój rodzaj okna?

Zawartość wpisu / Spis treści

Okno to wizytówka każdego pomieszczenia. Oprócz jego niewątpliwych walorów wizualnych (trudno sobie wyobrazić piękne wnętrze bez okna), okno umożliwia nam także prawidłowe funkcjonowanie. Światło dzienne w postaci promieni słonecznych dodaje nam energii i umożliwia naturalną regenerację organizmu. Czasem jednak nadmiar światła zamiast pomagać, może przeszkadzać… Z tego względu dekoracja okien powinna być nie tylko piękna, ale i funkcjonalna. Zapraszamy do zapoznania się z naszym dzisiejszym artykułem!

Okno dachowe, czyli niezawodne rolety rzymskie

Jak udekorować okno dachowe? Planując aranżację takiego okna, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad naszymi oczekiwaniami względem niego. W tym przypadku najlepszym i najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie rolet rzymskich. Ich forma świetnie się prezentuje, a możliwość wyboru praktycznie dowolnego materiału umożliwia nam idealne dopasowanie takiej rolety do naszych oczekiwań. Na jakiej wysokości znajduje się okno? Czy swobodne dojście do okna dachowego jest utrudnione? Jeśli dysponujemy wysokim wnętrzem, a tym samym dostęp do okna dachowego jest ograniczony, warto pomyśleć o automatycznych roletach rzymskich.

Źródło grafiki: https://www.velux.pl/produkty/okna-dachowe

Rolety rzymskie to praktycznie jedyne słuszne rozwiązanie na aranżację okna dachowego. Dlaczego? Po pierwsze tkanina – tkaniny we wnętrzach nie tylko pięknie wyglądają i dodają niewątpliwego uroku, ale też korzystnie wpływają na akustykę danego pomieszczenia. Dodatkowo, rolety rzymskie umożliwiają ujednolicenie dekoracji okiennych w całym domu. To jedyne rozwiązanie, jeśli okna dachowe chcemy zaaranżować w identyczny sposób jak tradycyjne okna pionowe.

Dekoracja okna trójkątnego – jak do tego podejść?

Dekoracja okien od wewnątrz może wydawać się niemożliwa lub zupełnie niefunkcjonalna. Mamy na to genialne rozwiązanie! Karnisze elektryczne – znane także jako zasłony elektryczne – to jedyne słuszne rozwiązanie na okna za skosem. Dlaczego? Działają jak cichy i niezauważalny przyjaciel – na pierwszy rzut oka ich nie widać, jednak kiedy są potrzebne, skutecznie ułatwiają nam życie. Karnisze elektryczne umożliwiają sunięcie zasłony pod górę, a zatem robią coś, co jest praktycznie niemożliwe do wykonania z perspektywy użytkownika ciągnącego zasłony od dołu.

Realizacja MDiA

Z uwagi na to, że okna trójkątne lub trapezowe najczęściej idą w parze z niestandardową wysokością wnętrza, karnisze elektryczne oszczędzają nam nerwy. Uporczywe manewrowanie długimi zasłonami podczas codziennego zasłaniania i odsłaniania wysokich okien jest już passé ;). Takie rozwiązanie pasuje do każdego wnętrza, nie tylko nowoczesnego. Automatyka jest w pełni schowana, a wysokogatunkową szynę karniszową skutecznie kamufluje listwa maskująca lub wnęka karniszowa.

Dekoracja okien, czyli jak udekorować swój rodzaj okna?

Zasłony, firany, a może rolety rzymskie? Systemy manualne czy automatyczne? Szeroki wybór asortymentu dostępnego na rynku może przyprawiać o ból głowy. Są sytuacje, w których specjalnie dedykowane rozwiązania mogą znacząco poprawić komfort (lub go w ogóle umożliwić) użytkowania aranżacji okiennej. Okna dachowe oraz wysokie okna trójkątne lub trapezowe rządzą się swoimi prawami i w takich okolicznościach zastosowanie konkretnych rozwiązań, z myślą o komforcie użytkowników, będzie niezbędne. Wykwalifikowani specjaliści z pewnością pomogą Wam wybrać najlepsze z możliwych rozwiązań. Z taką ekipą, nawet te niemożliwe, również mogą okazać się możliwe ;).

Realizacja MDiA

W pozostałych, tych bardziej standardowych przypadkach mamy dużo większą dowolność w temacie aranżacji. Zasłony i firany to ponadczasowy duet, który dobrze sprawdzi się w praktycznie każdym przypadku. Jeśli jednak lubimy, jak na naszym oknie dzieje się nieco mniej, możemy wybrać same firany lub same zasłony. Są sytuacje, w których nie wiemy na co się zdecydować – to zrozumiałe. W takich przypadkach postawmy na uniwersalne tkaniny i kolory, które świetnie sprawdzą się jako nienachalne tło każdego wnętrza.

Firany, zasłony? A może jedno i drugie?

Firany w formie delikatnej mgiełki – na przykład te wykonane z woalu – działają jak naturalny filtr i ograniczają przenikanie do domu pyłków lub kurzu, a jednocześnie delikatnie rozpraszają promienie słoneczne. Firany wykonane z tkaniny sable, skutecznie zapewnią nam prywatność, a dodatkowo charakterystyka tego materiału dodaje wnętrz szyku. Zasłony natomiast mogą zaciemniać, przyciemniać lub po prostu wizualnie ozdabiać i pozytywnie wpływać na proporcje naszego wnętrza. Wszystko zależy od dobranych materiałów, a także całościowej konstrukcji zasłony. Ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się także rolety rzymskie DUO, które ze względu na swoją „podwójność”, sprawdzają się jako 2 w 1 – jedna część rolety zostaje wykonana z materiału firanowego, a druga pełni funkcję zasłony.

Podsumowanie

Pamiętajmy o tym, że aranżacja naszych okien, powinna przede wszystkim podobać się właśnie nam samym. Przed wyborem odpowiedniej tkaniny czy formy dekoracji, zastanówmy się jakie względy praktyczne zasłony, firany lub rolety są dla nas w tym przypadku najważniejsze. Jeśli okno znajduje się po mocno nasłonecznionej stronie domu lub mieszkania, zdecydujmy się na tkaninę zaciemniającą – skutecznie uchroni nas od uporczywych promieni słonecznych i nagrzewania się wnętrza. Nie bójmy się nowoczesnych rozwiązań – w końcu zostały stworzone, żeby poprawić nasz komfort życia!