Jak powiesić zasłony na przelotkach?

Zawartość wpisu / Spis treści

Zasłony na przelotkach to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych rodzajów aranżacji okiennej. Zwolennicy gotowych rozwiązań, z pewnością doceniają szeroki wybór asortymentu, jaki oferują w tym zakresie sklepy. Prezentujemy Wam poradnik, w którym zawarliśmy wszystko o zasłonach na przelotkach. Jakie są zalety, a jakie wady takiego rozwiązania? Jak powiesić zasłony na przelotkach? Zapraszamy do zapoznania się z naszym dzisiejszym poradnikiem.

Zalety i wady zasłon na przelotkach

Zasłony na przelotkach to rozwiązanie, które najczęściej stosuje się w wyrobach gotowych (choć nie zawsze!). Dlaczego? Takie zasłony, z uwagi na symetrycznie rozłożone przelotki-okręgi, najczęściej dobrze się prezentują, a jednocześnie ich powieszenie zajmuje kilka chwil. Wystarczy wybrać dobrej jakości materiał, a będziemy mieć gwarancję, że efektownie ozdobią nasze okno. Oczywiście nie możemy zapominać o wymiarach zasłon – chodzi tu zarówno o długość, jak i szerokość materiału. Jeśli zasłona okaże się za długa, mamy dwie opcje – zostawić ją w formie lekko opadającej na podłogę lub po prostu ją skrócić.

Najczęściej jednak, dużym problemem może okazać się zbyt krótka zasłona. W takim wypadku, niestety nic nie da się zrobić. I to właśnie stanowi największą wadę gotowych rozwiązań… A co z szerokością takiej zasłony? Zasłonę na przelotkach najczęściej wiesza się w stosunku 1:2. Oznacza to, że na jedną szerokość użytkową naszego karnisza, powinna przypadać dwa razy szersza zasłona. Dzięki temu fałdy materiału będą nienagannie się prezentować. Tutaj może pojawić się kolejny problem – musimy znaleźć zasłonę, która nie okaże się za krótka, a jednocześnie jej szerokość będzie dopasowana do naszego okna i karnisza. Właśnie dlatego, zasłona uszyta na wymiar ma przewagę nad jej gotową alternatywą.

Źródło grafiki: apartmenttherapy.com

Kilka faktów o zasłonach na przelotkach

  • To jedne z najpopularniejszych i najczęściej dostępnych typów zasłon „gotowych”
  • Rozwiązanie dedykowane wyłącznie karniszom ściennym rurowym
  • Dzięki przelotkom, proces ich zawieszenia na karniszu zajmuje maksymalnie kilka minut
  • Najczęściej stosuje się marszczenie w stosunku 1:2 (szerokość zasłony powinna być dwa razy dłuższa od szerokości użytkowej karnisza)
  • Przy wyborze zasłony, powinniśmy zwrócić uwagę na jej długość – lepiej za długa, niż za krótka
  • Zasłona po jej zsunięciu zajmuje bardzo mało miejsca – nie „zabiera” cennej powierzchni okien
  • Zasłony na przelotkach prezentują się bardzo elegancko

Jak powiesić zasłony na przelotkach?

Skoro znamy już wszelkie „za” i „przeciw”, nadszedł czas na wskazówki jak powiesić zasłony na przelotkach.

1. W pierwszej kolejności powinniśmy odkręcić rurę karniszową od jej wsporników. W tym celu musimy sięgnąć po odpowiednie narzędzie – śrubokręt krzyżakowy. Jeśli możemy swobodnie manewrować karniszem – teraz pójdzie już z górki ;).

2. Jeśli karnisz posiada ozdobną końcówkę, przed zawieszeniem zasłon powinniśmy ją zdjąć. To ułatwi nam „nawlekanie” zasłony na karnisz.

3. Zasłonę na przelotkach wiesza się bardzo prosto – wystarczy nawlekać przelotkę po przelotce, tworząc tym samym efektywną harmonijkę.

4. Pamiętajmy o tym, że gdy zbliżymy się do końca zasłony (zostanie nam jedna lub dwie przelotki), powinniśmy zawiesić je z drugiej strony wspornika. Dzięki temu, zasłony podczas używania nie będą się przesuwać, a to z kolei uchroni nas przed nieestetycznymi prześwitami.

5. Jeśli jesteśmy usatysfakcjonowani naszą nową zasłoną, teraz wystarczy nałożyć końcówki karnisza na jego końce, a następnie przykręcić rurę karniszową do wsporników. Gotowe!