Zasłony w stylu francuskim

Zawartość wpisu / Spis treści

Jeżeli chodzi o styl francuski, to faktem jest, że nie każdy jest jego fanem. Dlaczego? Bo jest ciężki do aranżacji, nie jest uniwersalny jak np. styl skandynawski, który szybko możemy zmienić na każdy inny.
Dekoracja okien tworzy charakterystykę całego wnętrza, dlatego jest niezwykle istotna dla tego stylu.

Jaki jest styl francuski?

By go zdefiniować na pewno trzeba pamiętać o korzeniach sięgających XVII wieku, bo to z tych czasów czerpie garściami inspiracje. Styl francuski kojarzony jest z pałacowymi wnętrzami, luksusem, elegancją i przepychem. Wszystko oczywiście z skomponowane z pomysłem i harmonią, ponieważ łatwo można przesadzić, przez co wnętrze stanie się kiczowate, a zamiast stylu francuskiego stworzymy pastisz. Styl francuski lubi połączenia nowego ze starym, więc polecana jest kombinacja antyków, czy mebli vintage z nowoczesnymi dodatkami, lub na odwrót. Charakterystyczne dla tego stylu są przeróżne zaokrąglenia, czy w aranżacji okna (stylizacja zasłon), czy w dodatkach (jak np. różne rzeźby, czy dekoracje), czy w meblach (jak krzesła, sofy, komody, czy szafy).

Jakie dobrać zasłony w stylu francuskim?

Aranżacja okna jest niezwykle ważna. Ze względu na panujący w całym wnętrzu przepych, nie inna musi być dekoracja okienna. Nie oznacza to jednak, że liczy się przede wszystkim ilość. Każdy element musi do siebie pasować, a że zazwyczaj jest ich mnóstwo to zadanie staje się jeszcze trudniejsze. Jak więc wybrać zasłony, aby były funkcjonalne, stylowe i komponowały się z wnętrzem? Kolory najlepiej aby były jasne, stonowane i pastelowe. Nie wystrzegajmy się też najróżniejszych wzorów, szczególną uwagę zwróćcie na motywy kwiatowo – roślinne, niezwykle popularne w tym stylu, dopełniają wnętrze, sprawiają, że jest przytulne i eleganckie zarazem. Zasłony w stylu francuskim muszą być też drapowane i marszczone z niezwykłą precyzją, dlatego przy wyborze szerokości, lepiej zdecydować się na więcej, niż mniej. Wybierzcie też zasłony z tkanin połyskujących jak np. welur, ale świetnie sprawdzą się też zasłony z bawełny, wiskozy czy poliestru. W aranżacji okna w stylu francuskim sprawdzą się również tkaniny firankowe, najlepiej aby były długie, mogą być też haftowane i z koronką. Zasłony w stylu francuskim lubią także przeróżne zdobienia w postaci tasiemek i przede wszystkim chwostów.

Rola tkanin we francuskim wnętrzu.

Charakterystyczne dla stylu francuskiego jest zamiłowanie do tekstyliów. Wybór tkanin pełni o wiele większą rolę, niż ma to miejsce przy innych stylach. Ważna jest tapicerka sof, czy krzeseł, dobrze też zaopatrzyć się w narzuty i poduszki. Nic więc dziwnego, że aranżacja okien jest tak istotna. Każdy materiał musi współgrać ze sobą i pasować do reszty dekoracji. Kładąc nacisk na tkaniny pamiętajcie, że muszą być one najwyższej jakości, ponieważ ze względu na pałacowy charakter stylu francuskiego, niska jakość będzie rzucać się w oczy.

Zasłony w stylu francuskim – dla kogo?

Decydując się na styl francuski lub chociaż na zasłony w stylu francuskim, musisz pamiętać, że nie jest on stworzony dla fanów minimalizmu. Bogactwo zdobień może być przytłaczająca przy niewłaściwej aranżacji, więc wszystko od samego początku musi być zaplanowane, nie ma tu miejsca na przypadki, małe błędy mogą zaburzyć harmonię wnętrza. Styl francuski można też nazwać eklektycznym, ponieważ pałacowe klimaty warto połączyć z nutką, również francuskiej, prowansji. W stylu francuskim brak uniwersalizmu, co może być jego zarówno wadą, jak i zaletą. Ale dobierając zasłony w stylu francuskim, do wnętrz zaaranżowanych w innym stylu możemy nadać całemu pomieszczeniu trochę klasy, elegancji i szyku. Styl francuski się albo lubi, albo nie lubi, rzadko kiedy ma się do niego stosunek ambiwalentny. A jak jest z Wami?