Przewodnik po rodzajach zasłon i wykorzystywanych tkaninach

Zawartość wpisu / Spis treści

Zasłony i firany to klasyczne dekoracje okienne, lecz ich wygląd zależy też od wykorzystanej tkaniny!

W przypadku zasłon okiennych na rynku dominuje kilka rodzajów materiału. Niektóre z tkanin są bardziej tradycyjne, inne zaś całkowicie nowoczesne.

  • Najbardziej klasyczną tkaniną jest, rzecz jasna, bawełna. Prawdę mówiąc, zasłony bawełniane mają bardzo wiele zalet, więcej niż wad, bo przede wszystkim jest to materiał naturalny, choć z drugiej strony ma on niestety tendencję do kurzenia się. Decydując się na zakup zasłon na okno, które wykonane są z naturalnej bawełny, wskazane jest wybranie modelu o nieco większych rozmiarach. Stosunkowo często kotary wykonane z tej tkaniny ulegają niewielkiemu skurczeniu, zwykle są to zmiany rzędu 2 do 5 procent wielkości początkowych.
  • Nieznacznie ustępują im, pod względem zainteresowania Klientów, zasłony lniane. Kotary te bez trudu odmienią wnętrze każdego eleganckiego salonu czy sypialni. Za sprawą lnianych zasłon światło staje się bardziej subtelne, lecz sama tkanina jest przewiewna i dobrze przepuszcza powietrze, co jest wielką zaletą w ciepłe, letnie dni.
  • Trzecim rodzajem dekoracji okiennej, którą często wybierają Klienci, są zasłony typu velvet. One również mają długą listę przemawiających za ich zakupem korzyści, już na pierwszy dotyk dłoni okazują się one bardzo miękkie oraz przyjemne. Nie wgłębiając się w rodzaje tkanin welurowych, warto też dodać, że promienie słoneczne pięknie się na nich załamują, a zasłony nadają niepowtarzalnego klimatu każdemu pomieszczeniu w naszym domu!
  • Popularne są także zasłony z tkaniny jaquardowe, choć mogą się one bardzo od siebie różnić, to każda z nich posiada oryginalny, czasem bardziej subtelny, czasem bardziej wyrazisty, motyw dekoracyjny. Dzięki takim wzorom stają się one uzupełnieniem kompozycji w praktycznie każdym, występującym na rynku, stylu aranżacji wnętrz.
  • Ostatnimi tkaninami, które możemy potraktować razem, są materiały dimout i blackout. Zasłony z pierwszej z tych tkanin tylko przyciemniają, podczas gdy drugie całkowicie zaciemniają wnętrze pomieszczenia. Jeżeli chodzi o sam podział, to tkaniny blackout dzielimy na dwie kategorie, powlekane specjalną powłoką lub tkane. Różnica sprowadza się jednak wyłącznie do sposobu wykonania, a nie do funkcjonalności! Mają więc one swoje specyficzne zastosowania, szczególnie chętnie bywają kupowane do sypialni.