Dekoracje okienne w stylu minimalistycznym

Zawartość wpisu / Spis treści

Aranżacje proste, ale niepozbawione i wewnętrznego piękna, to charakterystyka stylu minimalistycznego. Z racji niewielkiej liczby mebli i elementów ozdobnych, również dekoracje okienne mają w tych projektach swoją niebagatelną rolę!

Styl minimalistyczny, kilka ogólnych uwag

Podstawą stylu minimalistycznego jest skupienie się na potrzebach życiowych i na ich realizacji. W praktyce oznacza to, że nie liczy się bogata dekoracja, ani ilość wyposażenia wnętrz, lecz użyteczność. Sprawia to, że wnętrza minimalistycznych mieszkań są proste, dominują w nich jasne barwy, często z dodatkiem czerni, która podkreśla ich klimat. Meble, jak i pozostałe elementy wyposażenia bywają drewniane, lecz równie często są wykonane z materiałów syntetycznych lub metalu. Wizualnie są one lekkie, pozbawione niepotrzebnych elementów. Ten sam trend dostrzeżemy w przypadku karniszy sufitowych czy dekoracji okiennych.

Minimalistyczne rolety okienne

Podstawową dekoracją okienną jest w stylu minimalistycznym roleta okienna. Mowa tu, rzecz jasna, o jej tradycyjnej wersji, czyli prostej tkaninie, która nawijana jest na rolkę, umieszczoną w kasetce. Jest to prosta dekoracja okienna, doskonała do minimalistycznych domów. W przypadku poddaszy niejednokrotnie pojawiają się wygodniejsze w użyciu automatyczne rolety elektryczne na okna dachowe. W pewnych sytuacjach można także sięgnąć po rolety rzymskie, są one nieco bardziej atrakcyjne wizualnie, lecz ogólnie lepiej pozostać przy prostym kroju i pastelowych barwach, bowiem zbyt wyraziste kolory nie są odpowiednie dla minimalistycznych rolet zwijanych.

Zasłony okienne i firany do salonu

Rozważając zakup zasłon i firan, zamiast zwijanych rolet okiennych, warto pamiętać, że minimalistyczne dekoracje okienne muszą być proste i lekkie. Stąd też najlepiej zaprezentują się jednolite, beżowe lub mlecznobiałe zasłony. Jedyną ozdobą o nieco innej tonacji może być nieco ciemniejsza lamówka. Aranżując salon lub jadalnie, a nawet i sypialnie, niektórzy mogą docenić i inne połączenia bieli oraz pastelowych barw, choć nie jest to najbardziej klasyczny wybór, to jest on akceptowalny! Analogicznie przedstawia się sprawa z firanami, one także powinny być pozbawione wzorów dekoracyjnych, tkane grubo lub delikatnie, ale koniecznie białe. Mówiąc zaś o minimalistycznym karniszu sufitowym, wystarczy tylko powiedzieć, że najlepiej zda egzamin prosty poziomy drążek, zarówno modele metalowe, jak i drewniane będą dobrze pasowały do tego stylu!