Jakie dekoracje wybrać na okno loftowe?

Zawartość wpisu / Spis treści

Mieszkania urządzone w stylu industrialnym, szczególnie takie powstałe w dawnych fabrykach, są nietypowe pod względem wyposażenia i wystroju wnętrz. Dowiedz się, jak dobrać odpowiednie rolety, zasłony i karnisze elektryczne!

Styl loftowy a aranżacja okna w naszym nowoczesnym domu

Styl industrialny narodził się w Stanach Zjednoczonych, miał on być odpowiedzią na brak odpowiedniej liczby lokali mieszkalnych. Szybko jednak okazało się, że mieszkania stworzone w dawnych fabrykach mogą być także eleganckie i komfortowe. Ze względu na bardzo zróżnicowane warunki lokalowe, trudno jest napotkać dwa takie same mieszkania, lecz pewne cechy są wspólne. Są to przede wszystkim przestronne pomieszczenia, nierzadko z licznymi i dużymi oknami. W dekoracjach i meblach dominuje swoista szorstkość i prostota, również barwy nawiązują do wyglądu hal produkcyjnych. Z tego też względu zasłony czy rolety najczęściej mają szarą tonację, karnisz zaś wykonany jest zwykle z metalu i pozbawiony jest dodatkowych elementów zdobniczych. W produkcji dekoracji okiennych wykorzystywane są tu różne tkaniny, ale dużą popularność zdobywają zasłony przyciemniające dimout. Wynika to zapewne z tego, że liczne okna przepuszczają do wewnątrz lokalu wiele światła.

Automatyczna zasłona na duze okno balkonowe

Zasłony, rolety i automatyka okienna, czyli wszystko, co przydatne w projekcie

Lokale zaadaptowane w starych fabrykach posiadają często duże okna, a elektryczne karnisze sufitowe są zlokalizowane na wysokości, która uniemożliwia do nich dostęp bez pomocy drabiny. Takie rozwiązanie jest nadzwyczaj niewygodne i na dłuższą metę lepiej jest zainteresować się profesjonalną automatyką okienną, a w szczególności karniszami elektrycznymi. Z ich pomocą, za sprawą jednego kliknięcia, odsłonimy i zasłonimy zasłonę okienną, rzadziej firanę. Dostępne na rynku są również automatyczne rolety, które będą równie proste w obsłudze. Niestety, miłośnicy ozdobnych rolet rzymskich nie będą mieli zbyt wielkiego wyboru, gdyż dekoracja ta jest stosunkowo mało popularna w stylu postindustrialnym. Uchodzi ona bowiem za nieco zbyt barwną i zbyt dekoracyjną, a przecież loftowe dekoracje okienne powinny być proste i nawiązywać swoim designem do kolorów oraz kształtów znanych nam z dawnych fabryk!