Rolety rzymskie na okno dachowe

Zawartość wpisu / Spis treści

Rolety rzymskie to świetne rozwiązanie aranżacyjne okien. Dodają pomieszczeniom przytulności, a przy tym wykazują bardzo wiele cech funkcjonalnych. Dzięki swojemu uniwersalnemu wzornictwu, dobrze prezentują się we wnętrzach urządzonych praktycznie w każdym stylu. Aranżując standardowe okna, wiemy, że rolety rzymskie świetnie się sprawdzą: zajmują mało miejsca, są łatwe w obsłudze i czyszczeniu, a dodatkowo prezentują się bardzo atrakcyjnie. Co jednak z roletami rzymskimi na okno dachowe? Czy to w ogóle możliwe? Zapraszamy do zapoznania się z naszym dzisiejszym artykułem.

Jak zbudowana jest roleta rzymska?

Roleta rzymska to specjalnie obszyty materiał, w którym zostały skonstruowane specjalne kieszonki na szprosy. Właśnie dzięki tym szprosom, roleta pięknie układa się podczas jej zwijania. Na materiale wdzięcznie układają się symetryczne fałdy materiału. To właśnie sprawia, że rolety rzymskie bezwarunkowo skradły nasze serca :). Jak wiemy, to co widzimy na zewnątrz, to nie wszystko. Za efekt końcowy odpowiedzialny jest skuteczny i praktycznie bezawaryjny mechanizm – liczne kółeczka i blokady zostały nawleczone na specjalny sznurek. Dzięki temu, jeśli pociągniemy za łańcuszek, mechanizm zostanie napędzony przez przekładnię, a roleta pięknie się rozwinie (lub zwinie). Czy mechanizm rolety rzymskiej montowanej na oknie dachowym działa podobnie?

Realizacja MDiA

Jak działa roleta rzymska na okno dachowe?

Mechanizm rolety rzymskiej montowanej na okno dachowe działa bardzo podobnie do rolety rzymskiej montowanej na klasyczne okna pionowe. Kluczowym elementem może okazać się… łańcuszek. W klasycznych roletach rzymskich, łańcuszek praktycznie nie jest widoczny. Schody zaczynają się jednak w przypadku rolet na okna dachowe – możemy zauważyć, że coś z nich jednak „zwisa”. To za sprawą niczego innego, jak grawitacji. Istnieje uniwersalne rozwiązanie, które zniweluje wszelkie niedogodności związane z manualną roletą rzymską montowaną na oknie dachowym. To elektryczna roleta rzymska. Jej estetyka zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników. Dodatkowo, bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku wysokich wnętrz, w których dostęp do okna dachowego jest ograniczony.

Zalety rolety rzymskiej na okno dachowe

  • Uniwersalne wzornictwo – pasuje do każdego wnętrza
  • Materiał zaciemniający chroni wnętrze przed Słońcem i nagrzewaniem
  • Bezawaryjny i łatwy w obsłudze mechanizm
  • Możliwość doboru materiału spośród szerokiej oferty producentów
  • Elektryczna roleta świetnie sprawdzi się w wysokich wnętrzach, gdy dostęp do okna jest utrudniony
  • Elektryczna roleta rzymska świetnie się prezentuje – brak łańcuszków
  • Możemy sterować elektryczną roletą rzymską naszym smartfonem lub dedykowanym do niej pilotem

Elektryczna roleta rzymska na okno dachowe

Będziemy szczerzy – mechanizm elektrycznej rolety rzymskiej na okno dachowe jest nie lada wyzwaniem. Komponenty elektrycznej rolety rzymskiej są bardzo zbliżone do tych używanych w przypadku elektrycznych karniszy na zasłony. Za pomocą jednego przycisku, możemy w kilka sekund sprawić, żeby roleta się rozwinęła. Warto mieć na uwadze fakt, że zasłaniane okien dachowych ma tylko jeden cel – odizolowania od uporczywych promieni słonecznych. Okna dachowe to jeden z nielicznych przypadków, w których nie musimy zasłaniać się przed spojrzeniami sąsiadów. Skoro naszym celem jest ochrona przed światłem i wysoką temperaturą, powinniśmy wybrać materiał zaciemniający. Materiał zaciemniający, jak sama nazwa wskazuje – skutecznie zaciemnia wnętrze, ale to nie wszystko. Wysokogatunkowy materiał pomaga chronić wnętrze przed nagrzewaniem latem, a zimą pozwala zachować ciepło w pomieszczeniu na dłużej.