Zasłony w stylu prowansalskim, dekoracja do klasycznego okna

Zawartość wpisu / Spis treści

Jest wiele różnych szkół aranżacji wnętrz, lecz to właśnie klasyczne rozwiązania okazują się tymi najczęściej wybieranymi przez Klientów. Dotyczy to nie tylko mebli czy podłóg, ale też i dekoracji okiennych w postaci klimatycznych zasłon czy karniszy okiennych.

Styl prowansalski, krótka charakterystyka

Styl prowansalski w dekoracjach okiennych związany jest z ogólną charakterystyką tego nurtu, czyli szkoły wywodzącej się wprost z wielowiekowej tradycji dekorowania domów na południu Francji. Przypomnijmy, że Prowansja to nie tylko ciepły, śródziemnomorski klimat, lecz to także kamienne domki, liczne pola lawendy oraz zawsze cieszące oko swą świeżością zielone wzgórza. Stąd też aranżacje prowansalskie nawiązują do tego sielskiego obrazu wsi oraz cenią sobie aurę domowego ciepła. Wnętrza w tym stylu są przytulne, pełne tradycyjnych mebli z drewna i atrakcyjnych wizualnie dekoracji. W przypadku okien są to najczęściej ozdobne zasłony i nie mniej piękne karnisze.

Okno z lnianymi zasłonami

Jakie kupić zasłony na okno prowansalskie?

Mieszkańcy Prowansji cenią sobie tradycje, a wnętrza ich domów nawiązują do stylu rustykalnego. Wynika stąd, że najlepiej będzie sięgnąć po sprawdzone materiały na zasłony i wzory o inspiracjach ludowych. Pierwszym wyborem są oczywiście zasłony lniane, zwykle barwione, lecz jasne. Najpopularniejsze kolory zasłon okiennych w stylu prowansalskim to: delikatnie kremowa biel, jasne zielenie, ciepłe beże, subtelne pastelowe fiolety lub mocno wyblakłe rudości. Drugim, równie popularnym rodzajem zasłon, są zasłony z żakardu, czyli przesłony pokryte motywami dekoracyjnymi. W przypadku prowansalskiego salonu czy sypialni zasłony będzie zdobił zwykle jeden z wzorów roślinnych, najczęściej będą to liście i kwiaty, a tonacja będzie bardzo podobna do tej rekomendowanej dla jednolitych kotar.

Jaka firanka i karnisz do zasłon prowansalskich?

Karnisz do zasłon prowansalskich powinien być wykonany z naturalnego materiału, najlepiej z jasnego drewna. Warto jednak, by był on dekoracyjnie rzeźbiony, tak jak oczekiwalibyśmy od dekoracyjnego elementu w wiejskim domu u dziadków. Analogicznie przedstawia się sytuacja i z firanami, w stylu prowansalskim króluje len. Popularne są również dekoracyjne firanki, czyli takie z wyszywaną koronką. Rzecz oczywista, ponownie dominują na firankach inspiracje naturą, a szczególnie regionalnymi roślinami i kwiatami!

Kto z nas doceni piękno prowansalskich dekoracji okiennych i zasłon?

Na koniec warto odpowiedzieć na pytanie, dla kogo są zasłony prowansalskie, a szerzej całe dekoracje okienne w tym stylu? Niewątpliwie piękno tych wnętrz docenią osoby ukierunkowane na rodzinne ciepło i klimatyczną, bezpieczną atmosferę domowego ogniska. Będą to jednak też osoby o dobrym guście, gdyż połączenie klasycznej, jasnej zasłony i firany o subtelnym zdobieniu, a także ozdobnego karnisza z drewna jest jednym z najbardziej cenionych na rynku!