Firany do salonu z wykuszem

Zawartość wpisu / Spis treści

Wykusz to niezwykle atrakcyjna forma architektoniczna, a przy tym coraz bardziej popularna. Kiedyś kojarzony z luksusem, dziś bardzo rozpowszechniony w wielu polskich domach – wykusz pełni funkcję zarówno dekoracyjną, jak i użytkową. Salon z wykuszem daje nam wiele możliwości projektowych oraz aranżacyjnych – dlaczego? Wielu właścicieli salonu z wykuszem decyduje się na wydzielenie w tym miejscu strefy jadalnianej. Ciekawym rozwiązaniem staje się także zagospodarowanie wykuszu jako przestrzeni idealnej do relaksu, którą z pewnością kojarzymy z amerykańskich filmów – tapicerowana ława z dużą ilością poduszek, na której zamyśleni bohaterowie filmów pili kawę, nostalgicznie wpatrując się w krajobraz za oknem. No właśnie – w zależności od tego, co znajduje się po zewnętrznej stronie wykuszu, zdecydujemy się w innych sposób zaaranżować okno. Wiele zależy także od światła, które dzięki oknom umiejscowionym pod różnym kątem, pięknie doświetla całe wnętrze. W tym artykule przedstawimy Wam możliwości aranżacyjne, jakie dają firany do salonu z wykuszem.

Jakie firany do salonu z wykuszem?

Możliwości jest mnóstwo! Decydując się na konkretne firany, musimy odpowiedzieć sobie na dwa pytania:

  • Co będzie znajdować się w wykuszu?
  • Co znajduje się za oknami (krajobraz, światło)?
Źródło grafiki: houseofbliss.blogspot.com


Aranżując okna wykuszowe, równie istotne jest także dokładne wymierzenie tej niełatwej przestrzeni. W tym celu najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy specjalistów, którzy z pewnością świetnie poradzą sobie z tym zadaniem, a dodatkowo doradzą nam jakie rozwiązanie okaże się najlepsze do naszego wnętrza. W zależności od naszych indywidualnych preferencji, możemy zdecydować się na inny sposób zawieszenia firanek i zasłon, ale o tym za chwilę.

Firany do salonu z wykuszem – jadalnia

Jeśli zdecydowaliście się na jadalnię w wykuszu, z pewnością będziecie zadowoleni z tego rozwiązania! Firany do strefy jadalnianej świetne prezentują się w długiej, eleganckiej formie. W wielu przypadkach okna wykuszowe osadzone są na całej wysokości ściany – w takiej sytuacji nie mamy wyjścia, firany i zasłony powinny ciągnąć się od sufitu do podłogi. Gwarantujemy, że takie rozwiązanie zawsze wygląda bardzo elegancko i po prostu – ładnie. Jeśli dysponujemy wykuszem z klasycznymi oknami (osadzonymi mniej więcej na wysokości 85-90 cm od podłogi), możemy zdecydować się także na krótszą aranżację okien. W tej sytuacji bardzo dobrym pomysłem może okazać się zastosowanie firan panelowych, które mogą zasłaniać całą powierzchnię okna, lub jego część. Dodatkowo, takie firany mogą być odpowiednio zdobione. Na dolnej krawędzi możemy zdecydować się na zastosowanie kryształków – efektowna i jednocześnie delikatna ozdoba okna pożądana w stylu glamour.

Źródło grafiki: blindsgalore.com

Firany do salonu z wykuszem – strefa relaksu

Aranżując okna w strefie relaksu, powinniśmy skupić się na użyteczności i subtelności konkretnych rozwiązań. Najczęściej, strefa relaksu umożliwia zastosowanie nieco krótszych firanek lub zasłon. Zabudowa w formie ławy uniemożliwia wykorzystanie firan do podłogi – ich długość powinna być dostosowana do wysokości okna. W przypadku, kiedy firany w wykuszu pełnią funkcję głównie dekoracyjną, mogą zostać efektowanie spięte po obu stronach wykusza. Takie rozwiązanie z pewnością doda tej strefie przytulności. Dobrym pomysłem mogą okazać się także rolety rzymskie – szczególnie kiedy bardzo zależy nam na oszczędności miejsca. Warto wtedy zastanowić się nad doborem odpowiedniego materiału. Jeśli rolety rzymskie mają pełnić funkcję firan, należy zdecydować się na transparentny materiał. W przypadku gdy chcemy, aby rolety rzymskie chroniły nas przed światłem, warto zastanowić się nad materiałem zaciemniającym. Jeśli chcemy mieć ciasto i zjeść ciastko – oferujemy idealne rozwiązanie! Rolety rzymskie DUO łączą w sobie zalety firan i zasłon jednocześnie.

Źródło grafiki: houzz.com

Firany do salonu z karniszem – co znajduje się za oknem?

W zależności od indywidualnych preferencji, firany do salonu z karniszem mogą pełnić funkcję mniej lub bardziej osłaniającą nas od środowiska zewnętrznego. Jeśli wykusz umiejscowiony jest w części okna „wychodzącej” na ulicę, warto zdecydować się na możliwość zapewniającą prywatność. W tym przypadku świetnie sprawdzą się firany wykonane z materiału sable. Jeśli natomiast nie chcemy odgradzać się od widoku za oknem, możemy zdecydować się na subtelne firany, na przykład te wykonane z woalu. W zależności od indywidualnych preferencji, dobrze może się także sprawdzić zastosowanie firan dekoracyjnie spiętych po bokach wykuszu.

Firany do salonu z wykuszem – karnisz czy szyna karniszowa?

Zarówno karnisz, jak i szyna karniszowa dobrze sprawdzą się w wykuszu. W zależności od naszych preferencji, możemy zdecydować się na sposób zawieszenia firan po okręg. Takie rozwiązanie choć efektowne, może być nieco droższe i trudniejsze w wykonaniu. Popularniejszym rozwiązaniem jest zamontowanie karnisza lub szyny karniszowej w prostych częściach połączonych pod odpowiednimi kątami – zgodnie z indywidualną budową wykusza i poszczególnych okien. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się zamontowanie firanek zgodnie z płaszczyznami okien, a zasłon w linii prostej – na szynie sufitowej. Zasłona wówczas daje możliwość wydzielenie i zamknięcia – w razie potrzeby – strefy wykuszowej. Karnisz czy szyna karniszowa? Odpowiedź na to pytanie w dużej mierze zależy od stylu wnętrza oraz rozwiązania, na jakie zdecydowaliśmy się w aranżacjach pozostałych okien. Styl klasyczny idealnie dopełnią tradycyjne karnisze. Jeśli decydujemy się na aranżację naszego domu w stylu hampton, świetnie sprawdzą się firany i zasłony zawieszone na szynie karniszowej, zakamuflowanej efektowną sztukaterią.

Podsumowanie

Niezależnie od rozwiązania, na jakie zdecydujemy się aranżując okna w salonie z wykuszem, jedno jest pewne – zdecydowanie lepiej sprawdzą się firany wykonane na specjalne zamówienie. Na wykusz składają się ściany połączone ze sobą pod różnymi kątami i o różnych szerokościach. Istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że trafimy na gotowe rozwiązanie idealne do naszego wykuszu. Firany do salonu z wykuszem mogą być bardzo różne – począwszy od materiału, poprzez ich długość, styl i formę zawieszenia. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Wam w podjęciu decyzji jak zaaranżować okna wykuszowe w salonie.