Projektowanie poddasza

Zawartość wpisu / Spis treści

Projekt poddasza, aby maksymalnie wydobyć jego walory, musi być dokładnie przemyślany. Przede wszystkim, należy wziąć pod uwagę specyfikę ścian i sufitu – a co się z tym wiąże – często problematycznych skosów. Drugą niełatwą kwestią bywa sytuacja związana ze światłem – rzadko które poddasze z założenia dysponuje świetnym doświetleniem. Bardzo często ta część domu uchodzi za dodatkową przestrzeń, której aranżację zostawia się na później. Kiedy przychodzi taka potrzeba, zastanawiamy się jak najlepiej zaprojektować, a nawet – przeprojektować – nasze poddasze. W wielu przypadkach warto skorzystać z pomocy architektów. Wykwalifikowani projektanci na pewno zagospodarują tę przestrzeń tak, aby była jak najbardziej funkcjonalna, a przy tym atrakcyjna i wizualnie spójna. Jeśli jednak Wasze poddasze chcecie ujarzmić sami… wtedy z pomocą przychodzimy my! Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, w którym podzieliliśmy się pomysłami jak zabrać się za projekt poddasza.

Ściany kolankowe i skosy – projektowanie poddasza

Absolutną podstawą w projektowaniu poddasza jest dokładne wymierzenie przestrzeni. Szczególną uwagę należy zwrócić na ściany kolankowe oraz kąt, pod jakim skonstruowany jest dach. Wysokość ściany kolankowej determinuje sposób zagospodarowanie przestrzeni. Jeśli wysokość wspomnianej ściany przekracza 1,20 m, wówczas nie będziemy musieli aż tak kombinować z zabudową na specjalne zamówienie. Jeśli jednak ściana kolankowa jest niższa, dostęp do tej strefy może okazać się utrudniony i konieczna będzie bardziej dostosowana aranżacja. Równie istotną kwestią jest kąt nachylenia dachu. W polskich domach dachy najczęściej skonstruowane są pod kątem 30-45 stopni. Jeśli kąt dachu jest duży – jak w podhalańskich domkach – wtedy nawet stosunkowo niska ściana kolankowa nie jest tak problematyczna. Jeśli ściana jest wysoka – przykładowo 1,5 m – a kąt dachu jest niewielki – to dobrze. Problematyczną kwestią może być niska ściana kolankowa i mały kąt dachu. Funkcjonalność poddasza determinują zatem trzy wzajemnie zależne kwestie: metraż, wysokość ścian kolankowych i kąt dachu.

Jak zaaranżować poddasze?

Jeśli poddasze domu do tej pory nie było jego częścią użytkową, warto pomyśleć nad zagospodarowaniem tej cennej przestrzeni. Może od dłuższego czasu myśleliśmy nad pokojem dla gości? A może po prostu planujemy urządzić tam piękną przestrzeń dla naszych dzieci? Pomysłów na zagospodarowanie poddasza może być wiele, jednak należy mieć na uwadze ograniczenia, które towarzyszą tej części domu. Przede wszystkim, mocno angażujące może okazać się stworzenie dodatkowej łazienki lub kuchni umiejscowionej właśnie na poddaszu. Wiąże się to z generalnym przeprojektowaniem instalacji wodno-kanalizacyjnych, a to z kolei będzie wymagało przeprowadzenia niełatwego remontu budynku. Jeśli jesteśmy na etapie projektowania lub budowy domu i wiemy, że w przyszłości planujemy zagospodarowanie poddasza właśnie w ten sposób, warto to uwzględnić już na samym początku. Kiedy mówimy „poddasze”, najczęściej myślimy o tradycyjnym strychu, który niegdyś służył za przechowalnię różnych przedmiotów. Przechowywanie rzeczy, to najczęstsza funkcja poddaszy. Dużo lepszym rozwiązaniem może okazać się zaprojektowanie pięknej i przede wszystkim funkcjonalnej garderoby. Specyfika budowy poddasza wręcz zachęca do zabudowania jego trudniej dostępnych części szafami, półkami i drążkami. Poniżej, przedstawiamy kilka pomysłów na zaprojektowanie poddasza, które z pewnością przypadną Wam do gustu.

Aranżacja okna – projektowanie poddasza

O tym, jak zaaranżować okno na poddaszu pisaliśmy już między innymi w artykule „jak urządzić łazienkę na poddaszu?”. Sposobów jest wiele, jednak najpraktyczniejsze może okazać się zastosowanie wysokojakościowych rolet rzymskich. Po pierwsze, zajmują naprawdę niewiele miejsca, a dodatkowo, nawet w przypadku okna dachowego, po rozwinięciu zachowują prostą materiałową taflę. Po drugie – są bardzo praktyczne. Rolety rzymskie – w zależności od indywidualnych preferencji – mogą całkowicie zaciemniać wnętrze (rekomendujemy materiał typu blackout) lub delikatnie je osłaniać (w tym przypadku lepiej sprawdzą się materiały o rzadszym splocie), a dodatkowym atutem jest możliwość prania. Aż w końcu – po prostu pięknie się prezentują! Takie rozwiązanie sprawdzi się w zarówno klasycznej przestrzeni, jak i w tej super nowoczesnej. Do nieco bardziej surowych poddaszy, gdzie widoczna jest drewniana więźba dachowa, rekomendujemy rolety rzymskie wykonane z naturalnego, płóciennego materiału. Efekt będzie świetny!

Podsumowanie

Projekt poddasza nie musi być trudnym zadaniem – wystarczy wiedzieć, czego się chce, przy jednoczesnej świadomości, co można w danym przypadku zrobić. Jeśli to wiemy – mamy już połowę sukcesu! Jeśli do końca nie wiemy – architekci i konstruktorzy z pewnością nam pomogą. Przy projektowaniu przestrzeni na poddaszu warto zaobserwować jak i w jakim stopniu do wnętrza docierają promienie słoneczne – od tego zależy maksymalna liczba pomieszczeń, a także ich zastosowanie. W wielu przypadkach, jedynym słusznym rozwiązaniem może okazać się zorganizowanie jednej dużej przestrzeni otwartej. Mamy nadzieję, że dzięki naszym propozycjom, zaprojektowanie poddasza okaże się dla Was przyjemnym zadaniem.