Zasłony w stylu angielskim

Zawartość wpisu / Spis treści

Styl angielski nie jest dla każdego, albo się go kocha, albo nienawidzi. Z jednej strony kojarzy nam się z domem Hiacynty Bukiet z serialu “Co ludzie powiedzą”, czyli przesadą i tandetą, z drugiej dobrze zaaranżowane wnętrze w stylu angielskim świadczy o kreatywności i odwadze, będzie eleganckie i przytulne zarazem, a my nie będziemy mieli się czego wstydzić, a wręcz na odwrót – będziemy chcieli się nim chwalić. Styl angielski nawiązuje do czasów wiktoriańskich, kiedy wraz z przemysłem rozwijało się wzornictwo, ozdobne meble tapicerowane, ale również zasłony w kwiaty, ornamenty, wzory florystyczne, królowały w bogatych angielskich domach. Mijały lata, a styl emigrował daleko za wyspy brytyjskie. Obecnie coraz częściej spotykany, stał się synonimem elegancji i gustu, gdyż jest stylem niełatwym do aranżacji. Jakie zasłony wybrać, aby były dopełnieniem tego charakterystycznego stylu?

Zasłony usłane różami.

Chcąc dobrać zasłony w stylu angielskim najłatwiejszym wyborem będzie deseń w kwiaty. Jest to klasyka i tradycja. Nie ma co ukrywać, że założenie zasłon we wzory, ornamenty i kształty florystyczne nie uspokoi wnętrza, a wręcz przeciwnie, sprawi, że będzie ożywione i charakterne. Decydująć się na tak osobliwą dekorację jak wzorzyste zasłony, musimy zadbać o to, aby całe wnętrze nie było przytłaczające. Jak to zrobić? Najlepiej zdecydować się na gładkie meble tapicerowane jak sofy, fotele czy pufy, w stonowanych kolorach. Zasłony w stylu angielskim będą nadawać charakter całemu wnętrzu, sprawi, że stanie się przytulne, ale i eleganckie. Chcąc wykazać się oryginalnością warto wybrać kształty rzadko spotykane, nie ma co ukrywać, że najczęściej spotykanym deseniem są róże, więc powiewem świeżości staną się inne kwiaty, ozdobne liście, czy winorośle. Niezwykle modne są desenie ornitologiczne – słowiki, łabędzie czy pawie. Oczywiście nie musimy ograniczać się do ptaków. Zasłona w stylu angielskim w małpki? Dlaczego nie! Wnętrze pozostanie eleganckie, a wprowadzimy nutkę humoru! Nie ma co ukrywać, że styl angielski nie lubi prostych form i jest to zasada której należy się trzymać.

Jakie kolory i materiały wybrać na zasłony w stylu angielskim?

Charakterystyczne dla stylu angielskiego są bogate wzory i zdobienia, na tym najczęściej się skupiamy wybierając zasłony. Ale musimy pamiętać, że równie ważny jest dobór odpowiedniego materiału i kolorów. Klasyką są tkaniny ciężkie jak np. welur. Lekkości nadadzą wnętrzu tkaniny firankowe, które także mogą być we wzory i desenie. Obecnie zasłonami w stylu angielskim mogą być te wykonane z bawełny, lnu, czy wiskozy.

Jeżeli chodzi o barwy zasada jest jedna – zasłony nie mogą być jednokolorowe! Styl angielski lubi pastele i głębokie kolory, często używane są również wszystkie odcienie złotego i srebrnego. Barwy na zasłonach ożywią pomieszczenie, więc warto stonować je na ścianach i meblach, wybierając biele, szarości lub beże. Nie ma zasady która zabroniłaby używać koloru białego na zasłonach w stylu angielskim. Najczęściej robi on za tło, gdy wzory i desenie będą kolorowe i intensywne.

Jeżeli lubisz minimalizm, styl angielski nie jest dla Ciebie. Zasłony są cechą charakterystyczną tego stylu, muszą być wyjątkowe i niebanalne, nadadzą wnętrzu szyku. Styl angielski to zarazem sielskie, pogodne klimaty i niewymuszona elegancja. Cudowna alternatywa dla popularnych stylów, jakim jest np. skandynawski. Na szczęście wybór zasłon jest coraz większy, dzięki temu możemy pobawić się aranżacją, unikając przy tym banału!