fbpx

Wnęka na karnisz

Przy tworzeniu naszej domowej przestrzeni, pragniemy przygotować miejsce zachwycające wyglądem i pełne praktycznych rozwiązań. Te pragnienia możecie idealnie spełnić wykorzystując do tego karnisze elektryczne, ale także te w wersji manualnej. Przedstawimy Wam wszystkie zalety tych opcji i sposobu ich montażu we wnęce. Dzięki temu wymarzony obraz pięknych i wygodnych w obsłudze zasłon może stać się faktem. Wystarczy tylko postępować zgodnie z naszymi wskazówkami, a takie pomieszczenie z pewnością uda Wam się stworzyć! Zaczynamy!
karnisze elektryczne, Modny salon z dużymi oknami
Spis treści

Przygotowując nasz wymarzony dom, troszczymy się o jego funkcjonalność i estetykę. Zastanawiamy się, z jakich rozwiązań skorzystać, a które w naszym przypadku okażą się zbędne. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że słyszeliście już o karniszach elektrycznych, a także szynach ks. Jeśli nie, zapraszamy do zapoznania się z ich niewątpliwymi zaletami! Stało się, klamka zapadła – nie wyobrażamy sobie naszego wymarzonego salonu bez zasłon wdzięcznie sunących po karniszach elektrycznych czy manualnych. To już sukces! W końcu podjęcie decyzji to pierwszy krok do realizacji celu. Teraz przyszedł czas na działania nieco bardziej techniczne.

Wnęka na karnisz w suficie podwieszanym – wymiary

Pierwszym krokiem będzie zagospodarowanie miejsca, w którym zostanie zamontowany karnisz lub szyna ks. Najlepszym rozwiązaniem będzie tzw. wnęka karniszowa. Powstaje ona najczęściej wtedy, kiedy decydujemy się na sufit podwieszany lub napinany. Przed montażem sufitu podwieszanego, powinniśmy poinformować fachowców o tym, żeby uwzględnić wnękę na karnisz, a także określić wymiary, jakie powinna ta wnęka mieć. Wnęka będzie potrzebna do zamontowania karnisza elektrycznego lub szyny ks, a jej celem jest głównie estetyka wnętrza. Idealna wnęka karniszowa, powinna mieć następujące wymiary: 12 – 15 cm wysokości (czyli grubości podwieszonego sufitu), a także 20 cm szerokości. Są jednak pewne wyjątki. W wielu przypadkach, tuż pod oknem znajduje się kaloryfer. Wtedy, powinniśmy te 20 cm liczyć od końca kaloryfera (patrząc z góry), czyli uwzględnić odległość większą o kaloryfer i jego dystans względem ściany. W takiej sytuacji mamy pewność, że zasłona nie będzie haczyć o kaloryfer, a co za tym idzie – będzie swobodnie się układać.

Zobacz karnisze poznań >>

Co zamiast wnęki na karnisz?

Funkcje wnęki na karnisz elektryczny lub szynę ks w suficie podwieszanym z całym powodzeniem może pełnić listwa maskująca. Jeśli z jakiegoś powodu nie decydujemy się na sufit podwieszany, podobny efekt możemy uzyskać stosując specjalną listwę maskującą. W tym przypadku nadal powinniśmy trzymać się standardowej odległości listwy od ściany 20 cm +. Pokombinować możemy natomiast z wysokością maskownicy – pamiętajmy jednak, że jej minimum powinno wynosić ok. 10 cm. W wielu przypadkach świetnie będzie wyglądać listwa maskująca o większej wysokości, na przykład 20 cm. To, jaki efekt chcemy uzyskać, oczywiście zależy wyłącznie od nas.

Silnik Karnisza Elektrycznego A Dostęp Do Prądu

Powinniśmy także zadbać o dostępność prądu w okolicy naszych przyszłych karniszy elektrycznych. W wielu przypadkach konieczne będzie dodatkowe przeprowadzenie instalacji elektrycznych, które pozwolą na podłączenie silnika karnisza. O tym, czego wymaga prawidłowy montaż (w zakresie elektryki) karniszy elektrycznych, pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów. Jeśli macie wątpliwości jak to wygląda w Waszej sytuacji, zachęcamy do konsultacji ze specjalistami. Gdzie powinien znajdować się zamontowany silnik karnisza elektrycznego? Silnik karnisza elektrycznego znajduje się tuż przy karniszu – z boku. To stosunkowo nieduża „skrzynka”, która montowana jest do ściany. Czy silnik elektryczny jest widoczny? Oczywiście, że nie. Silnik karniszy elektrycznych zostaje sprytnie schowany za zasłonami. Możecie nam wierzyć, podczas codziennego użytkowania silnik nie będzie widoczny. W zależności od wysokości naszego wnętrza, a także rodzaju okien i ścian (tradycyjne, skośne) silnik elektryczny będzie się różnił, głównie parametrem związanym z jego mocą.

Mamy już wnękę na karnisz manulany/elektryczny – co dalej?

Ostatni etap to montaż szyny ks lub karnisza elektrycznego we wnęce w suficie podwieszanym. Musimy jednak pamiętać, że aby montaż karnisza elektrycznego przebiegł pomyślnie, a przy tym okazał się ostatnim etapem w drodze do efektownej aranżacji okna, wszystko inne powinno już być gotowe. Mamy na myśli wszelkie malowanie i przygotowywanie ścian oraz sufitów. Jeśli zamiast wnęki na karnisz elektryczny decydujemy się na listwę maskującą, ona także powinna być już zamontowana i pomalowana na wybrany przez nas kolor. Jeśli wszystkie te etapy mamy za sobą, możemy przystąpić do upragnionego montażu karnisza manualnego czy elektrycznego w suficie podwieszanym. Oczywiście taki montaż powinien być przeprowadzany przez specjalistów – tylko wtedy mamy gwarancję, że cały proces przebiegnie pomyślnie, a efekt będzie dostosowany pod nasze indywidualne wymagania. Sterowanie karniszem elektrycznym to sama przyjemność! Możemy wybrać najlepszy dla nas sposób sterowania zasłonami – czy to dedykowany do karnisza elektrycznego pilot, czy też smartfon. Mamy nadzieję, że rozwialiśmy Wasze wątpliwości dotyczące wnęki na karnisz elektryczny. Do zobaczenia w kolejnych artykułach!



Średnia ocen użytkowników to 3.7 na podstawie 3 głosów.
Picture of Mikołaj Kaczmarek
Mikołaj Kaczmarek
Mistrz wyczucia stylu wnętrz🚀 Większość swojego doświadczenia zdobył, na co dzień pracując z Małgorzatą Kaczmarek, nad wnętrzami w każdym zakątku Polski. Żywy przykład, że mężczyźni też mogą znać się na kolorach🖌️
Zasłony zaciemniające – blackout, dimout…
Nowoczesne okno – jak osiągnąć pożądany efekt w różnych pomieszczeniach
Dekoracja okna w „poznańskim stylu”
Styl rustykalny – coś dla spragnionych natury

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go dalej!

Facebook
X
WhatsApp
Email
Scroll to Top
Małgorzata Kaczmarek zdjęcie

Cześć!

Nazywam się Małgorzata Kaczmarek.

Szybko i profesjonalnie doradzę w dekoracji i /lub automatyce Twoich okien.