fbpx

Okno narożne w kuchni. Co warto wiedzieć?

Okna narożne w kuchni to niepodważalny hit ostatnich lat. Nic w tym dziwnego – promienie słoneczne dostarczają nam solidną dawkę pozytywnej energii, a im większa powierzchnia okien, tym więcej cennego światła. Choć takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele korzyści, warto zastanowić się jak maksymalnie wykorzystać możliwości, które daje zastosowanie okna narożnego w kuchni.
okno narożne w kuchni wyposażone w rolety rzymskie
Spis treści

Okna narożne w kuchni to niepodważalny hit ostatnich lat. Nic w tym dziwnego – promienie słoneczne dostarczają nam solidną dawkę pozytywnej energii, a im większa powierzchnia okien, tym więcej cennego światła. Choć takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele korzyści, warto zastanowić się jak maksymalnie wykorzystać możliwości, które daje zastosowanie okna narożnego w kuchni.

Okno narożne w kuchni – więcej światła

Bardzo popularne okno narożne otwiera dom na walory otoczenia zewnętrznego. Często okno narożne znajduje się w tylnej części domu, gdzie najczęściej umiejscowiony jest ogród, wówczas wykonywanie codziennych czynności staje się po prostu bardziej przyjemne i – dzięki temu – efektywne. Dodatkowo, okna narożne umożliwiają docieranie promieni słonecznych przez dłuższy czas (mają do dyspozycji aż dwie strony domu jednocześnie) niż w przypadku standardowego okna. Razem z promieniami słonecznymi do domu przedostaje się też ciepło. To zdecydowana zaleta w miesiącach zimowych, choć latem – niekoniecznie. Wiele użytkowników jako największą wadę okien narożnych wskazuje zbyt wysoką temperaturę pomieszczenia w sezonie wiosenno-letnim. Warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie okna narożnego roletami. Wysokiej jakości rolety, w razie potrzeby zablokują nadmierne wpadnie promieni słonecznych, a dodatkowo wzbogacą walory wizualne naszej kuchni.

Okno narożne w kuchni – nowoczesny wygląd

Poza oczywistymi walorami związanymi z lepszym doświetleniem wnętrza, okno narożne zdecydowanie poprawia wizualne walory kuchni. Pomieszczenie staje się bardziej otwarte, a co za tym idzie – wydaje się większe. Dodatkowo, okno narożne staje się ciekawym punktem aranżacyjnym w naszym domu, wielokrotnie przyciągając wzrok domowników oraz gości. Kuchnia nazywana jest sercem domu – nie bez powodu. Lubimy spędzać w niej czas, szczególnie, kiedy jest funkcjonalna i po prostu… w dobrym stylu. W kuchni idealnie sprawdzi się roleta rzymska – zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem: Rolety rzymskie w kuchni. Czyli ładnie i funkcjonalnie. Jeśli okno narożne jest odpowiednio zaaranżowane, jego niezaprzeczalne walory zostaną jeszcze bardziej podkreślone. Stylowy efekt gwarantowany!

Okno narożne w kuchni – co z ergonomią?

Zastosowanie okna narożnego w kuchni daje zarazem wiele możliwości, jak i ograniczeń. Projektując i aranżując naszą wymarzoną kuchnię, należy zadbać o ergonomię. Oprócz bazowania na zasadach tzw. kuchennego trójkąta ergonomicznego, warto zadbać o funkcjonalność narożnika. Wiele użytkowników decyduje się na umieszczenie zlewu w tej – nieco newralgicznej – części kuchni. W narożnej części blatu kuchennego warto postawić rośliny doniczkowe, które dobrze czują się w towarzystwie stosunkowo dużej ilości światła – może świeże zioła będą dobrym rozwiązaniem? Warto pamiętać, że swobodny dostęp do strefy narożnej blatu kuchennego jest bardziej utrudniony. Umieszczenie w tym miejscu przedmiotów rzadziej używanych, lub po prostu – dekoracji aranżacyjnych – będzie świetnym rozwiązaniem. Z uwagi na okno narożne, w tym miejscu nie powiesimy klasycznych szafek górnych. Co zatem z przechowywaniem? Nie martwcie się – na rynku dostępnych jest bardzo wiele rozwiązań, by wycisnąć z dolnych szafek narożnych jak najwięcej! Możecie nam wierzyć, swobodny i szybki dostęp do odległych podblatowych zakamarków jest możliwy.

Narożne szafki dolne – wyposażenie

  • Kosz obrotowy ¾ koła – to bardzo popularne rozwiązanie z uwagi na stosunkowo nieduży koszt. Kosz nie wysuwa się poza bryłę szafki, natomiast dzięki możliwości obrotu, umożliwia dostęp do przedmiotów znajdujących się na obrotowym koszu. Możliwe jest zamontowanie jednego lub dwóch poziomów.
  • Wysuwana „nerka” – to rozwiązanie wygodniejsze niż kosz obrotowy, z uwagi na możliwość wysuwu platformy „nerki” poza bryłę szafki. Takie rozwiązanie umożliwia bardzo łatwy i wygodny dostęp do przedmiotów przechowywanych w głębi szafki.
  • Magic corner – jest to mechanizm podobny do wysuwanej „nerki”, jednak wykorzystuje jeszcze więcej miejsca w świetle szafki ze względu na swój prostokątny kształt. Łatwy dostęp do przechowywanych przedmiotów umożliwia wysuw mechanizmu poza bryłę szafki. To najdroższe z sugerowanych przez nas rozwiązań.

Aranżacja okna narożnego w kuchni

Tak jak wspominaliśmy – z uwagi na dużą ilość światła przedostającego się do wnętrza, warto zadbać o ochronę przeciwsłoneczną w formie rolet, która przy okazji będzie pełnić funkcje dekoracyjne w naszej kuchni. Do okien narożnych szczególnie rekomendujemy rolety rzymskie. Dlaczego rolety rzymskie? To najlepsze rozwiązanie do kuchni z uwagi na łatwość w utrzymaniu czystości – zwinięte rolety znajdują się w górnej części pomieszczenia, co minimalizuje ryzyko ich poplamienia podczas gotowania. W przypadku zasłon, ryzyko zabrudzenia jest większe. Dodatkowo, rolety rzymskie nie zajmują wiele miejsca (jak wiemy, wolne miejsce na kuchennym blacie jest na wagę złota!), ponieważ nawet przy całkowicie zasłoniętym oknie znajdują się bardzo blisko płaszczyzny okna. Narożne rolety rzymskie prezentują się wyjątkowo atrakcyjnie. W zależności od potrzeb, możemy wybrać materiał spośród szerokiej gamy oferowanej przez producentów: od tkaniny welurowej pełnej klasy, po tkaniny wykonane z wysokojakościowego poliestru, który z pewnością sprawdzi się w kuchni, z uwagi na jego łatwość w czyszczeniu.

Podoba Ci się nasza strona? Oceń nas!
Picture of Mikołaj Kaczmarek
Mikołaj Kaczmarek
Mistrz wyczucia stylu wnętrz🚀 Większość swojego doświadczenia zdobył, na co dzień pracując z Małgorzatą Kaczmarek, nad wnętrzami w każdym zakątku Polski. Żywy przykład, że mężczyźni też mogą znać się na kolorach🖌️
Zasłony zaciemniające – blackout, dimout…
Nowoczesne okno – jak osiągnąć pożądany efekt w różnych pomieszczeniach
Dekoracja okna w „poznańskim stylu”
Styl rustykalny – coś dla spragnionych natury

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go dalej!

Facebook
X
WhatsApp
Email
Scroll to Top
Małgorzata Kaczmarek zdjęcie

Cześć!

Nazywam się Małgorzata Kaczmarek.

Szybko i profesjonalnie doradzę w dekoracji i /lub automatyce Twoich okien.