Decyzja o zastosowaniu zasłon w mieszkaniu lub domu jest bardzo istotna, a czasem też niesamowicie ciężka i trudna. Dobierając zasłony do aranżacji, nie wystarczy bowiem zadecydować o kolorze czy rozmiarze, ale także o systemie wieszania, materiale czy strukturze zasłon. Rynek oferuje naprawdę spory wybór, a nasza rodzinna pracownia mająca wieloletnie doświadczenie i znająca obecne trendy z chęcią podzieli się cennymi wskazówkami i poradami! Jeśli chcesz wiedzieć, jaki materiał na zasłony wybrać, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł!
Jaki materiał na zasłony wybrać?
Jaka tkanina na zasłony będzie najlepsza w Twoim przypadku? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wiele zależy od aranżacji wnętrza, od stylu, a także efektu, jakiego oczekuje użytkownik.
Mając rolety, które zatrzymują światło słoneczne, jak i sztuczne z ulicy i oczekując jedynie efektu wizualnego, można bez problemu zdecydować się na tkaniny o niskiej gramaturze, tkaniny delikatne, takie jak len, bawełna czy różnorodne tkaniny poliestrowe. Są to też odpowiedzi na pytanie, jaki materiał na zasłony, który się nie gniecie.
Chcąc połączyć użyteczność z estetyką, warto zdecydować się na grubsze zasłony, które będą doskonale wstrzymywać promienie słońca wpadające do pomieszczeń. Jaki materiał na zasłony zaciemniające? Najlepiej sprawdza się tutaj welur czy aksamit. Są to dość grube i mało przepuszczalne światło zasłony, które można zastosować w sypialni czy w salonie. W ten sposób łatwo uzyskać maksymalną prywatność i intymność, a przy okazji bardzo przytulne wnętrze.
Jaka gramatura materiału na zasłony?
Jaka gramatura materiału na zasłony będzie potrzebna w Twojej aranżacji? Jeśli marzą Ci się zwiewne i lekkie zasłony, z pewnością najlepiej sprawdzą się tutaj tkaniny o gramaturze nieprzekraczającej 195 g/m2. Tego rodzaju zasłony będą strzałem w dziesiątkę w aranżacjach letnich, lekkich, a także w konkretnych stylach aranżacyjnych, np. romantycznym lub boho.
Szukając tkaniny grubszej, dzięki której przeszklenia będą wyglądać solidnie, a ponadto zasłony będą układać się w piękne, estetyczne fale, warto pomyśleć nad gramaturą 285 g/m2. Tego typu tkaniny dodatkowo mogą mieć właściwości zaciemniające oraz wygłuszające.
Trzeba dodać, że tkaniny typowo zaciemniające, profesjonalnie nazywane blackout nie zawsze mają wysoką gramaturę. Wiele zależy od konkretnego typu tkaniny wykorzystanej do uszycia zasłon.
Ile materiału na zasłony?
Jak obliczyć ile potrzeba materiału na zasłony? Z pewnością trzeba wpierw bardzo dokładnie zmierzyć miejsce, w którym konkretne zasłony mają zawisnąć. Zanim przyłożysz taśmę mierniczą do jakiegokolwiek miejsca, musisz zastanowić się, jakim systemem będą wieszane zasłony, ponieważ od tego również zależeć będzie sposób mierzenia, a co za tym idzie — odpowiedź na pytanie, ile materiału na zasłony będzie potrzeba!
Zasłony jak mierzyć?
Jak mierzyć zasłony, aby zamówić odpowiednią długość i szerokość tkaniny? Po ustaleniu, na jakim systemie będą wieszane zasłony, należy określić szerokość i długość. Szerokość będzie równa długości karnisza, jednak trzeba jeszcze do niej doliczyć nieco materiału na marszczenia lub fale. Wymiary mówiące o długości tkaniny to odległość od karnisza, aż do podłogi. W czasie szycia uwzględnione zostaną dodatkowe centymetry w zależności od sposobu mocowania zasłony na karniszu.
A jeśli zastanawiasz się, jakie zamówić zasłony, ile nad podłogą powinny wisieć oraz jakie są teraz modne zasłony — odpowiedzi na te pytania znajdziesz na naszym blogu.