Na wybór odpowiedniego materiału na firanę składa się wiele czynników. Każda z tkanin będzie wykazywała inne właściwości, które przełożą się na aspekt estetyczny oraz praktyczny, co warto wziąć pod uwagę przed zakupem. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym przedstawiamy materiały najczęściej używane do produkcji firan.
Jaki materiał na firany? Cechy i właściwości tkanin
Każda tkanina wykorzystywana podczas tworzenia firan lub zasłon, posiada inne właściwości. Zależy to od rodzaju włókna, gęstości splotu czy technik stosowanych podczas produkcji. W zależności od tego, jaki materiał finalnie wybierzemy na firanę, otrzymamy inny efekt – zarówno pod względem wizualnym, jak i użytkowym.
Do tkanin wykorzystywanych do wyrobu firan zaliczane są głównie batyst, sable, dzianiny typu linen look, żorżeta, woal, etamina oraz tiul. Są to materiały cechujące się dużą przeziernością, dzięki czemu nie ograniczają ilości światła dziennego, wpadającego do naszego wnętrza. Gwarantują jednak przy tym prywatność, której często nam brakuje, szczególnie w blisko osadzonych obok siebie domach i mieszkaniach czy lokalach parterowych. Którą z tkanin warto wybrać i dlaczego?
- batyst
Subtelna, naturalna dzianina o delikatnej strukturze. Do jej produkcji najczęściej wykorzystywana jest przędza bawełniana, lniana lub jedwabna. Półprzezroczysta struktura firany z batystu jednocześnie gwarantuje prywatność, jak i odpowiednią ilość światła w pomieszczeniu. Dużą zaletą jest mniejsza tendencja do zagnieceń, w porównaniu z innymi naturalnymi tkaninami.
- tkaniny typu linen look
Są to tkaniny, które swoim wyglądem przypominają len. Wykonane są często z syntetycznych włókien, dzięki czemu pozbawione są minusów naturalnych materiałów – cechuje je większa wytrzymałość oraz łatwość w konserwacji. Linen look doskonale sprawdzą się we wnętrzach w stylu boho, japandi czy minimalistycznym.
- sable
Materiał sable, czyli tzw. woal francuski, to elegancka tkanina o doskonałych właściwościach. Produkowana jest najczęściej z włókien syntetycznych lub mieszanki syntetycznych z naturalnymi. Jest niezwykle miękka i gładka, dzięki czemu dobrze układa się po zawieszeniu. Struktura materiału w wyjątkowo wyrafinowany sposób rozprasza promienie słoneczne, tworząc unikatowy klimat we wnętrzu. Dzięki tej właściwości firany sable to świetny wybór do każdej przestrzeni!
- georgette (żorżeta)
Zwiewny, lekki materiał o płóciennym splocie, chętnie wykorzystywany zarówno do produkcji ubrań, jak i firan. Dawniej wytwarzany był z naturalnych włókien, takich jak wełna, bawełna czy jedwab, dziś również z syntetycznych, np. poliestru czy wiskozy. Zaletą żorżety jest przystępność cenowa oraz odporność na zagniecenie.
- tiul
Cienki materiał o siateczkowej strukturze. Z uwagi na dość luźny splot włókien, jest mocno transparentny i delikatny, co może stanowić zarówno jego zaletę, jak i wadę. Stosując firany z tiulu doskonale sprawdzą się we wnętrzach, w których oczekujemy efektu lekkości i subtelności. Niestety, jest to tkanina dość mocno narażona na zaciągnięcia oraz zagniecenia, dlatego raczej nie zda egzaminu, gdy w domu są małe dzieci lub zwierzęta. Duża przezierność sprawia, że tiul nienajlepiej ochroni nas nas przed niechcianymi spojrzeniami sąsiadów. Jednak gdy chcemy wpuścić do wnętrza dużą ilość światła, tiul będzie strzałem w dziesiątkę!
- woal
Miękka, półprzezroczysta tkanina, często o lekko błyszczących włóknach. Jest trwalsza i mniej przezroczysta niż tiul, dlatego firany z woalu z powodzeniem może być stosowana również w lokalach parterowych lub sypialniach czy salonach. Struktura woalu generuje miękką poświatę, wyjątkowo przyjemną dla ludzkiego oka, a delikatny połysk sprawia, że jest to doskonały wybór do wnętrz w stylu glamour czy nowoczesnym, gdzie istotną rolę gra elegancja i szyk.
- etamina
Etamina to lekka, bawełniana tkanina o płóciennym splocie. Charakteryzuje się naturalnym wyglądem, dzięki czemu świetnie wpasowuje się obecne trendy wnętrz w stylu boho, wabi-sabi czy japandi. Jest zdecydowanie trwalsza i bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne, a także łatwa do utrzymania w czystości, dzięki czemu firany z etaminy będą dobry wyborem praktycznie do każdej przestrzeni. Ich dużą zaletą jest możliwość wybrania stopnia zaciemnienia oraz szeroka gama kolorystyczna.
Jaki materiał na firany najlepiej wybrać do swojego wnętrza?
Przed podjęciem decyzji o wyborze tkaniny na firany, warto wziąć pod uwagę to, gdzie będą miały się one znajdować. W zależności od przeznaczenia i lokalizacji pomieszczenia, stosować możemy materiały o różnym stopniu zaciemnienia i transparentności. Dobry przykład mogą stanowić sypialnia, w której z reguły potrzebujemy więcej prywatności, niż np. w salonie.
Kolejnym ważnym aspektem jest estetyka wnętrz, do których poszukujemy firan. Miłośnicy naturalnych klimatów z pewnością pokochają firany batystowe, lniane czy te z tkanin typu linen-look, natomiast amatorzy stylu glamour śmiało mogą postawić firany z woalu, o delikatnie połyskującej strukturze.
Rodzicom oraz właścicielom czworonogów polecamy przy wyborze materiału skupić się na tkaninach trwałych i łatwych do utrzymania w czystości. Nie najlepiej zatem sprawdzą się firany z tiulu, cechujące się dużą delikatnością i podatnością na zaciągnięcia. Lepiej postawić na trwalsze materiału, np. linen look.
Decyzja o tym, z czego ma być wykonana firana do naszego wnętrza stanowi kluczowy aspekt dla aranżacji okiennej. Dlatego nie warto podejmować jej pochopnie! Zachęcamy do konsultacji z naszymi doradcami, którzy zawsze służą pomocą oraz fachową wiedzą z zakresu tekstyliów.