fbpx

Gramatura materiału na zasłony

Aranżując nasze wnętrza, skupiamy się na wielu detalach – chcemy, aby struktury, wzory i materiały stanowiły spójną całość. Warto pamiętać, że wszelkie cechy fizyczne materiałów, przekładają się na funkcje, jakie będą pełnić w naszych wymarzonych wnętrzach. Nie inaczej jest w przypadku tkanin na zasłony. Oprócz tego, że materiał jest piękny, musi także być użyteczny. Jak głosi stare polskie powiedzenie – przecież najbardziej liczy się wnętrze, prawda? Co zatem wpływa na użyteczność wybranych przez nas zasłon? Gramatura i rodzaj materiału – czyli „wnętrze” tkaniny - to dwie cechy, którymi powinniśmy się kierować wybierając idealne zasłony do naszych wnętrz. W tym artykule przybliżymy Wam temat gramatury materiału na zasłony i wszystkiego co się z tym wiąże.
gramatura materiału na zasłony
Spis treści

Aranżując nasze wnętrza, skupiamy się na wielu detalach – chcemy, aby struktury, wzory i materiały stanowiły spójną całość. Warto pamiętać, że wszelkie cechy fizyczne materiałów, przekładają się na funkcje, jakie będą pełnić w naszych wymarzonych wnętrzach. Nie inaczej jest w przypadku tkanin na zasłony. Oprócz tego, że materiał jest piękny, musi także być użyteczny. Jak głosi stare polskie powiedzenie – przecież najbardziej liczy się wnętrze, prawda? Co zatem wpływa na użyteczność wybranych przez nas zasłon? Gramatura i rodzaj materiału – czyli „wnętrze” tkaniny – to dwie cechy, którymi powinniśmy się kierować wybierając idealne zasłony do naszych wnętrz. W tym artykule przybliżymy Wam temat gramatury materiału na zasłony i wszystkiego co się z tym wiąże.

Co to jest gramatura materiału?

Gramatura materiału to nic innego jak stosunek powierzchni danej tkaniny do jej masy. Zatem im cięższy jest metr kwadratowy zasłony, tym większą ma gęstość i tym samym – również jej właściwości będą nieco inne. Najczęściej, materiały odpowiednie na zasłony to te, których gramatura oscyluje w przedziale 170 g/m2-350 g/m2. W celu zobrazowania jak bardzo może różnić się gramatura materiałów na zasłony, możemy porównać klasyczny, bawełniany T-shirt – odpowiednik materiału o gramaturze ok. 170g/m2 – do ciężkiej, masywnej kurtyny teatralnej – o gramaturze 350 g/m2 (i wyższej). Można także powiedzieć, że gramatura tkaniny to gęstość ułożenia przenikających się wzajemnie nitek wątku i osnowy. Zatem im wyższy jest parametr gramatury materiału, tym wyższa jest jej jakość? Niekoniecznie.

Realizacja MDiA – zasłony o dużej gramaturze

O czym świadczy gramatura materiału na zasłony?

Jakość materiału najczęściej określa jego rodzaj, a nie gramatura. Istnieją materiały, których niska gramatura jest cechą charakterystyczną, a tym samym określane są jako „luksusowe”, na przykład jedwab. Oczywiście zdarza się, że materiały o niskiej gramaturze mogą łatwiej ulec zniszczeniom mechanicznym, niż te, których parametr gęstości jest duży wyższy. Szczególną ostrożność ze względu na rodzaj oraz gramaturę materiału należy zachować podczas prania i prasowania zasłon. Jeśli chodzi o prasowanie – nie zawsze jest to konieczne. Wiele zależy od rodzaju tkaniny, z której uszyte są zasłony, jednak w dużym uproszczeniu można powiedzieć, że materiały o wyższej gramaturze nie wymagają tak dokładnego prasowania, jak te, których gramatura jest dużo niższa. Taka zależność ma bezpośredni związek z masą zasłony – jej własny ciężar „rozprostowuje” materiał. W takim wypadku należy rozwiesić wilgotne zasłony i… dać im wyschnąć.

Gramatura zasłon a ich zastosowanie

Jakie zasłony będą odpowiednie dla powierzchniowo niewielkich wnętrz, a jakie idealnie sprawdzą się w dużym salonie? Do niewielkich wnętrz, polecane są zasłony o niskiej gramaturze materiału. Taka jasna i lekka aranżacja okna nie sprawi, że wnętrze stanie się wizualnie przytłoczone. Dodatkowo, tkaniny o niskiej gramaturze będą łatwiejsze do finezyjnego upięcia. Jeśli mimo wszystko zależy nam na dodatkowej funkcji, jaką jest zaciemnienie pomieszczenia (skuteczne blokowanie promieni słonecznych), warto wybrać materiał zaciemniający, ale dla równowagi – w jasnym kolorze. Wiadomo, że w przypadku dużych lub długich pomieszczeń, nie mamy szczególnych ograniczeń. Świetnie zatem sprawdzą się tutaj zasłony o wysokiej gramaturze. Ciężkie i wizualnie masywne zasłony wyglądają niesamowicie elegancko, jednak należy pamiętać o zapewnieniu im wsparcia w postaci odpowiedniego mocowania. Im cięższe są nasze zasłony, tym większą uwagę musimy zwrócić na sposób mocowania i jakość karnisza lub szyn montażowych.

Realizacja MDiA – zasłony zaciemniające w jasnym kolorze

Gramatura materiału zasłon a aranżacja wnętrz

Mięsiste, ciężkie zasłony idealnie sprawdzą się w stylu rustykalnym, retro lub w wysokich, okazałych wnętrzach. Zaaranżowanie okna długimi welurowymi zasłonami o wysokiej gramaturze materiału dodadzą pomieszczeniu klasy i szyku. Dodatkowo, jeśli wnętrze wydaje nam się zbyt długie, zawieszając ciężkie zasłony możemy sprawić, że pomieszczenie stanie się bardziej proporcjonalne. W przypadku popularnego i niezwykle lubianego stylu skandynawskiego, idealnie sprawdzą się zasłony o nieco mniejszej gramaturze. Świetnie nadadzą się zasłony w lekkich, stonowanych barwach, na przykład przypominających naturalne płótno. W zależności od efektu aranżacyjnego, jaki będziemy chcieli uzyskać, zasłony mogą stanowić delikatne, nienachalne tło lub grać główną rolę. Warto dostosować rodzaj i gramaturę materiału nie tylko w kontekście wzornictwa i aranżacji wnętrza, ale też ze względu na preferowaną użyteczność zasłon.

Średnia ocen użytkowników to 3.7 na podstawie 3 głosów.
Picture of Mikołaj Kaczmarek
Mikołaj Kaczmarek
Mistrz wyczucia stylu wnętrz🚀 Większość swojego doświadczenia zdobył, na co dzień pracując z Małgorzatą Kaczmarek, nad wnętrzami w każdym zakątku Polski. Żywy przykład, że mężczyźni też mogą znać się na kolorach🖌️
Zasłony zaciemniające – blackout, dimout…
Nowoczesne okno – jak osiągnąć pożądany efekt w różnych pomieszczeniach
Dekoracja okna w „poznańskim stylu”
Styl rustykalny – coś dla spragnionych natury

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go dalej!

Facebook
X
WhatsApp
Email
Scroll to Top
Małgorzata Kaczmarek zdjęcie

Cześć!

Nazywam się Małgorzata Kaczmarek.

Szybko i profesjonalnie doradzę w dekoracji i /lub automatyce Twoich okien.