Na jaki materiał na zasłony akustyczne się zdecydować? Jak powszechnie wiadomo, zasłony powinny oferować dwie podstawowe funkcje. Po pierwsze, mają pięknie wyglądać – to oczywiste. Wysokojakościowe zasłony powinny także blokować promienie słoneczne – kwestia indywidualna w jak dużym stopniu. Czy zasłony mogą być także akustyczne?
Naturalne wyciszenie wnętrza – Jaki materiał będzie najlepszy?
Zacznijmy od początku – tzw. „zasłony akustyczne” dzielą się na dwie podgrupy:
- Dźwiękochłonne – na zasłony dźwiękochłonne stosuje się tkaninę możliwie strukturalną. Wszelkie mikroskopijne nierówności oraz przestrzenie między poszczególnymi nitkami materiału („pory”) będą mile widziane. Jakie materiały sprawdzą się jako te dźwiękochłonne? Wszelkie plusze (np. welur) – poszczególne nitki materiału układają się zróżnicowanie, co widać w charakterystycznym dla weluru efektu cieniowania. Świetnie sprawdzą się także cieńsze tkaniny żakardowe – grubość tkaniny w tym przypadku nie ma takiego znaczenia, liczy się jej struktura. W przypadku akustycznych zasłon dźwiękochłonnych, od zewnętrznej strony często stosuje się podszewkę. Z racji tego, że dźwiękochłonność dotyczy pochłaniania dźwięków rozchodzących się od wewnątrz pomieszczenia, najważniejsza jest wewnętrzna warstwa zasłony, a zatem ta od strony użytkownika.
- Dźwiękoszczelne – dźwiękoszczelność dotyczy dźwięków dochodzących z zewnątrz. Jak powinna być zbudowana zasłona dźwiękoszczelna? Wysokojakościowa zasłona blokująca hałas dochodzący z zewnątrz, powinna składać się z trzech warstw. Warstwa zewnętrzna – ta widoczna „z ulicy”, powinna być zrobiona z tkaniny dźwiękochłonnej. Jej zadaniem jest „pochłanianie” dźwięków zewnętrznych. Następnie, w części „pochłonięty” dźwięk dociera do środkowej, a jednocześnie kluczowej warstwy – tkaniny dźwiękoszczelnej. Jest to tkanina o możliwie dużej gęstości – skutecznie blokuje przenikanie fal dźwiękowych. Warto pamiętać, że grubość tkaniny to nie to samo co jej gęstość. Zadbajmy o to, żeby zasłona dźwiękoszczelna (suma wszystkich jej warstw) nie przekraczała gramatury 500 g/m2, w przeciwnym wypadku może gorzej się układać. Ostatnią warstwą jest tkanina dekoracyjna – tutaj nie ma specjalnych wytycznych – droga wolna :).
Zobacz też: Jak wyciszyć pokój?
Kiedy zdecydować się na zasłony dźwiękoszczelne?
Zobacz też: Same zasłony w oknach
Ruchliwa ulica, mieszkanie w centrum miasta, plac zabaw tuż pod oknem, głośny pies sąsiadów… Każdy z nas ma swój powód, który motywuje go do odizolowania się od środowiska zewnętrznego. Trójwarstwowa budowa zasłon akustycznych dźwiękoszczelnych, może znacząco ograniczyć dopływ niechcianych odgłosów z zewnątrz. Zewnętrzna warstwa w postaci tkaniny dźwiękochłonnej pochłania dźwięki, środkowa warstwa tkaniny natomiast je skutecznie blokuje. Ostatnia warstwa zasłony – dekoracyjna – odpowiada za walory estetyczne, które będą cieszyć nasze oczy podczas codziennego funkcjonowania. Takie zasłony mają zastosowanie 2 w 1 – skutecznie blokują dostęp promieni słonecznych i niepożądanych hałasów do wnętrza.
Kiedy zdecydować się na zasłony dźwiękochłonne?
Przestronne pomieszczenia świetnie się prezentują, ale nieprzyjemny pogłos może skutecznie przyćmić walory takiego wnętrza. W zależności od cech materiału, a także budowy całej zasłony, mogą ulepszyć walory akustyczne pomieszczenia. Zasłony dźwiękochłonne pochłaniają dźwięki, dzięki czemu odgłosy nie wracają do nas w uporczywy sposób – tworząc tzw. echo. Fale dźwiękowe załamują się w „nierównościach” danej tkaniny. Wielokrotnie udało nam się „uratować” akustykę we wnętrzach naszych klientów. Stosując ten materiał na zasłony akustyczne możesz poczuć się komfortowo w swoim wnętrzu.
Zobacz teraz: Zasłony na szyny sufitowe
Podsumowanie
Tak więc – na jaki materiał się zdecydować? Jak widać, odpowiednio dobrane zasłony mogą skutecznie poprawić jakość życia. Choć brzmi to nieco pompatycznie – tak po prostu jest. Zasłony akustyczne izolują nas od niedogodności związanych z dźwiękiem – tym pochodzącym z zewnątrz, ale też z wewnątrz pomieszczenia. Dobierając tkaniny na poszczególne warstwy, warto wziąć pod uwagę jej dopasowanie do zewnętrznej elewacji budynku. Zewnętrzna warstwa zasłony – ta widoczna „od ulicy” może znacząco wpłynąć na postrzeganie mieszkania lub domu od zewnątrz. Warto zdecydować się na taką tkaninę i budowę całej zasłony, która sprosta naszym oczekiwaniom, a pozytywne efekty odczujemy od razu.
Zobacz też: Okno trapezowe roleta