Bardzo popularnym rozwiązaniem w ostatnim czasie, jeśli chodzi o wykończenie mieszkania, domu czy apartamentu, jest sufit podwieszany. Świetnie zastępuje tynki, a przy okazji pozwala na dowolne zaaranżowanie sufitu. Dodatkowo ma też liczne funkcje praktyczne, takie jak schowanie wszelkich instalacji biegnących po suficie. Jednak tutaj pojawia się bardzo istotne pytanie, które może spędzać sen z powiek — jaki karnisz wybrać, mając u siebie w domu sufit podwieszany? Sprawdź nasze podpowiedzi i propozycje!
Jakie karnisze do podwieszanego sufitu?
Zastosowanie sufitu podwieszanego może skutecznie zlikwidować pogłos, ale też pozwala uzyskać pożądany efekt wizualny. Niestety, zbyt wczesne i niezbyt przemyślane wykonanie sufitu podwieszanego często eliminuje możliwość wykonania estetycznej wnęki na zasłony. Taka wnęka pozwala na sprytne ukrycie karnisza.
Okazuje się, że nic straconego. Jakie karnisze do podwieszanego sufitu można wykorzystać? Bardzo popularne okazują się nowoczesne karnisze metalowe. Charakteryzują się wytrzymałością oraz estetyką, a to istotne współcześnie cechy. Solidny materiał, jak i przemyślana pod każdym względem konstrukcja karniszy ściennych oraz sufitowych wykonanych z metalu sprawią, że elementy te będą spełniać swoje funkcje przez długie lata.
Jakie karnisze do sufitu podwieszanego warto wykorzystać w swoim wnętrzu? Mogą to być karnisze ścienne. Elegancki karnisz drążkowy metalowy na wspornikach będzie nie tylko elementem praktycznym, ale również dekoracyjnym. Takiego rodzaju karnisze polecane są głównie do ciężkich zasłon na przelotkach, zasłon welurowych czy zasłon typu blackout, które charakteryzują się sporym ciężarem i gęstością.
Jakie karnisze sufitowe do sufitu podwieszanego?
Najpopularniejszym rozwiązaniem w przypadku karniszy sufitowych są szyny sufitowe typu KS wykonane z wytrzymałego i solidnego aluminium. Jest to popularne rozwiązanie pozwalające na skuteczne zamaskowanie konstrukcji karnisza. Dostępne są w różnych kolorach, jednak najchętniej klienci decydują się na kolor biały, szary, ewentualnie czarny, jeśli pasuje do aranżacji.
Szyny sufitowe można swobodnie giąć, ale też bez problemu można łączyć je ze sobą, jeśli wykonane są w krótszych kawałkach. Rewelacyjnie sprawdzą się w przypadku cienkich i zwiewnych firan, jak i cięższych zasłon. Można je zamontować w przygotowanej wcześniej wnęce w suficie podwieszanym, jak i na suficie podwieszanym z maskownicą, która zakryje szynę.
Karnisz we wnęce w suficie podwieszanym
Rewelacyjnym rozwiązaniem jest umieszczenie karnisza sufitowego w specjalnie przygotowanej wnęce. Trzeba ją jednak odpowiednio przygotować. Przede wszystkim wnęka musi być minimum 30 cm szersza z każdej strony, niż otwór okienny. Zamontowany karnisz, który będzie dłuższy, niż samo okno, będzie prezentował się bardzo estetycznie, a przy okazji spełni swoją funkcję.
Kolejny istotny krok to odpowiednia szerokość przygotowanej wnęki. W tym przypadku trzeba wiedzieć, jaki karnisz zostanie wykorzystany. Jednoszynowy karnisz wymaga przygotowania wnęki o szerokości minimum 6 cm. Z kolei karnisz dwuszynowy to już dodatkowe 8 cm, a więc razem minimum 14 cm szerokości.
Standardowo przygotowywane wnęki na karnisze w suficie podwieszanym posiadają wymiary od 5 cm do 15 cm. Odpowiednie wyprofilowanie wnęki, jak i wykorzystanie szyn sufitowych typu KS pozwala uzyskać bardzo estetyczne, schludne wykończenie, co jest ogromnie ważne w pomieszczeniach reprezentacyjnych czy sypialniach. Idealnie przygotowana wnęka będzie w stanie ukryć mechanizm karnisza, a przy okazji zagwarantuje sprawną i dyskretną obsługę zasłon oraz firan.
Decydując się na karnisz do sufitu podwieszanego, warto zapoznać się z naszą ofertą, w której znajdziesz ciekawe rozwiązania i niebanalne opcje. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie karnisze do pokoju czy jakie karnisze do salonu, sprawdź pozostałe nasze wpisy, w których nie brakuje wskazówek i cennej wiedzy odnośnie dekoracji okiennych oraz wszystkich elementów pomocniczych.