fbpx

Jak prać firany – kompleksowy przewodnik

Spis treści

Świeże, pachnące firany to klucz do stworzenia czystej i zadbanej przestrzeni w każdym domu. By skutecznie odświeżyć wszelkiego rodzaju tekstylia okienne, trzeba najpierw poznać zasady dotyczące ich bezpiecznego prania, dzięki którym pozbędziemy się zabrudzeń, nie niszcząc tym samym delikatnego materiału, z którego zostały wykonane. Przeczytaj nasz przewodnik i dowiedz się skutecznych metod na to jak prać firany.

Przygotowanie do prania firan

Aby skutecznie przygotować firany do prania, zacznij od zdjęcia ich z karnisza i dokładnego usunięcia wszelkich mocowań, takich jak haczyki czy żabki. Następnie warto delikatnie wytrzepać firany na zewnątrz, co pozwoli usunąć powierzchniowy kurz i luźne zanieczyszczenia, które mogłyby utrudnić pranie. Jeśli firany są wyjątkowo delikatne lub mają ozdobne detale, warto rozważyć umieszczenie ich w specjalnej siatce ochronnej jeszcze przed praniem, aby zapobiec uszkodzeniom materiału.

Jak moczyć firany przed praniem – czy to konieczne?

Istnieje wiele metod, dotyczących pozbywania się zabrudzeń z firan już przed praniem. Jedną z nich jest przedwczesne namoczenie firan w letniej wodzie z dodatkiem, delikatnego detergentu. Po co tak się robi? Wstępne namoczenie firan przed praniem, pozwoli na dokładniejsze pozbycie się zabrudzeń, które osadziły się głęboko w materiale. Dzięki temu też w łatwy sposób pozbędziemy się z firan nadmiaru kurzu, który przez miesiące osadzał się na tkaninie. Ponadto godzinne namoczenie przed praniem zmiękczy firanę, dzięki czemu jest mniejsze prawdopodobieństwo, że podczas prania w pralce materiał ulegnie zniszczeniu.

Wybór odpowiedniego programu prania

Wybór odpowiedniego programu prania firan zależy od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest rodzaj materiału, który pierzemy, każdy materiał ma swoją specyfikę dotyczącą prania, jedne tkaniny potrzebują wysokiej temperatury do pozbycia się zabrudzeń, innym wystarczy niska. Większość firan jest stworzona z materiałów podatnych na zniszczenia, dlatego wybierając odpowiedni program w swojej pralce, upewnij się, że jest on dostosowany do danej tkaniny.

Na jakim programie prać firany w różnych typach pralek

W zależności od tego, jaką pralkę posiadasz, nazwa programów, w których pierze się firany, może się od siebie różnić. W klasycznych pralkach, posiadających podstawowe funkcje, z pewnością odnajdziesz program “pranie delikatne” bądź “pranie ręczne”, który pozwoli Ci na wypranie wymagających materiałów w niskiej temperaturze i na małych obrotach. W nowszych modelach pralek, znajdziemy już specjalne programy dostosowane stricte do prania firan, które idealnie nadadzą się do odświeżenia wszelkich tekstyliów okiennych. Pamiętaj też, że to na jakim programie prać firany, zależy też w dużej mierze od  danego materiału.

W jakiej temperaturze prać firany – zalecenia dla różnych materiałów

W zależności od materiału, z którego zostały wykonane firany, istnieją różne zalecenia dotyczące ich prania. Delikatne tkaniny takie jak tiul czy jedwab, należy prać w możliwie niskiej temperaturze, najlepiej między 20°C a 30°C , aby nie uszkodzić ich włókien. W przypadku firan wykonanych z woalu, bawełny, czy poliestru temperatura może być nieco wyższa, ale nie powinna przekraczać 30°C.

Pranie różnych rodzajów firan

Każdy rodzaj firany posiada własną specyfikę prania. Na firanach utkanych z grubej przędzy, trudniej będzie się pozbywać ciężkich zabrudzeń, im sztywniejszy i grubszy materiał, tym pranie może zajmować więcej czasu i energii. Z kolei delikatne firany żakardowe, wręcz przeciwnie – nie wymagają aż tyle czasu podczas prania. Niektóre tkaniny po wyjęciu z pralki, wymagają dodatkowego dopieszczenia w formie prasowania. Jeżeli nie przepadamy za prasowaniem, a zależy nam na zawsze prostych firanach, warto zainwestować w specjalne firany bez prasowania.

Jak prać firany z woalu – delikatne podejście

Woal to delikatny materiał, który jest podatny na zagniecenia i zniszczenie w trakcie prania, wymaga on delikatnego podejścia, które nie wpłynie negatywnie na jego strukturę. Jeżeli zastanawiasz się, jak prać firany z woalu, zdecyduj się najpierw na namoczenie firan w chłodnej wodzie. Następnie włącz pralkę na program do prania delikatnego i ustaw urządzenie na możliwie najniższe obroty z temperaturą maksymalną 30°C. 

Jak prać firany panele – techniki zachowania kształtu

Firany panelowe to nowoczesne rozwiązanie wnętrzarskie, z którego coraz częściej korzystają fani minimalizmu. Przez swój niekiedy nietypowy kształt, tego typu firany mogą wydać się problematyczne w praniu – jednak nic bardziej mylnego! Jeżeli zastanawiasz się, jak prac firany zeby się nie pogniotły,  wystarczy wyciągnąć z nich usztywniające szprosy, a następnie złożyć firany w kostkę i wsadzić je do pralki na program “delikatny”. Firanki pierz w trybie bez wirowania, po wyciągnięciu ich z pralki załóż szprosy z powrotem i gotowe.

Jak prać firany z gipiury – ochrona delikatnych wzorów

Eleganckie i ponadczasowe firany z gipiury nadal cieszą się powodzeniem w wielu sypialniach i salonach. Delikatna koronkowa struktura stanowi wyjątkową ozdobę w pomieszczeniach, gdzie potrzebny jest duży dostęp do światła. Jeżeli się zastanawiasz, jak prać firany z gipiury, to tak jak w przypadku innych delikatnych materiałów warto ustawić pranie na możliwie niską temperaturę i niewielką liczbę obrotów. W przypadku gipiury warto zaopatrzyć się w specjalny worek na pranie, dzięki któremu delikatny materiał nie ulegnie zniszczeniu.

Firany z woalu jak prać – krok po kroku

Tak jak tekstylia z każdego delikatnego materiału, firany z woalu należy prać z dokładną uważnością. Przed praniem warto zdecydować się na godzinne namoczenie firan w letniej wodzie, co pozwoli na zmiękczenie tkaniny przed praniem głównym. Następnie możesz wyprać firany ręcznie z pomocą proszku do prania, lub też wstawić je do pralki na program przeznaczony do firan, czy też prania delikatnego. Po praniu wyciągnij firany z pralki i rozwieś je na karniszu lub innej płaskiej powierzchni, aby naturalnie wyschły, zwróć uwagę na równomiernie rozwieszenie tkaniny tak, by się nie pogniotła.

Firany na przelotkach jak prać – unikanie uszkodzeń

Firany na przelotkach to wygodne rozwiązanie dla osób, które nie przepadają za pracochłonnym wieszaniem firan na żabkach. Jednak metalowe przelotki, mimo tego, że są praktyczne, mają też swoje minusy. W trakcie prania firan z przelotkami trzeba zadbać o zachowanie szczególnej ostrożności, firany na przelotkach należy zabezpieczyć w specjalnym worku do prania i dopiero potem wrzucić do pralki. Dzięki temu unikniemy zarówno uszkodzeń bębna pralki przez metalowe elementy znajdujące się na firankach, jak i uszkodzenia samych przelotek.

Jak prać firany z organtyny – zachowanie przejrzystości

Organtyna to lekka, prześwitująca, ale jednocześnie delikatnie sztywna tkanina, która pełni funkcję ozdobną w oknach kuchennych, czy salonach. Z uwagi na swoją strukturę, ten delikatny materiał najlepiej będzie prać ręcznie w niskiej temperaturze z użyciem odrobiny detergentu, dzięki czemu nie straci w żaden sposób na jakości.

Częstotliwość prania firan

Częstotliwość prania firan jest uzależniona od materiału, z jakiego dana firana została wykonana. Firany wykonane z bardzo delikatnych materiałów jak tiul, czy woal, należy prać możliwie rzadko z uwagi na ich cienką strukturę. Z kolei firany wykonane z grubej bawełny, bez problemu przetrwają częstsze pranie. W zależności od czynników zewnętrznych przyjmuje się, że pranie firan wykonuje się w odstępach około 4-5 miesięcy.

Karnisz szynowy biały do kuchni

Jak często prać firany – czynniki wpływające na częstotliwość

Częstotliwość prania firan, w dużej mierze jest zależna od występujących czynników zewnętrznych. W pomieszczeniach takich jak kuchnia, gdzie codziennie się gotuje, na firanach osadza się nie tylko kurz, ale również tłuszcz. Dlatego, firany w kuchni, w której gromadzi się więcej zanieczyszczeń, powinny być prane co 2-3 miesiące. Z kolei w pomieszczeniach takich jak salon, czy sypialnia, można sobie pozwolić na dłuższy odstęp czasu.

Białe rolety na oknie balkonowym w nowoczesnym mieszkaniu
Podoba Ci się nasza strona? Oceń nas!
Picture of Małgorzata Kaczmarek
Małgorzata Kaczmarek
Założycielka firmy Małgorzata Dekoracja i Automatyka Sp. z o.o. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy przy projektowaniu wnętrz, a szczególnie w dekoracji okien.
Zasłony zaciemniające – blackout, dimout…
Nowoczesne okno – jak osiągnąć pożądany efekt w różnych pomieszczeniach
Dekoracja okna w „poznańskim stylu”
Styl rustykalny – coś dla spragnionych natury

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go dalej!

Facebook
X
WhatsApp
Email
Scroll to Top
Małgorzata Kaczmarek zdjęcie

Cześć!

Nazywam się Małgorzata Kaczmarek.

Szybko i profesjonalnie doradzę w dekoracji i /lub automatyce Twoich okien.